UA-89691712-1
Öne Çıkanlar İLİŞKİ nihat kılıç aşure ayı NE ramiz ok

‘ANDIMIZ’

Her insan, kendisine bahşedilen tensel ve tinsel tüm varlığını kime, neye, hangi merciye ve nasıl bir surette (niçin, nasıl, ne zaman vs.) “armağan edeceğine” sadece kendisi karar verebilir. Bu karar verme hakkını insana, doğrudan onu yaratan Tanrı’sı vermiş ve vereceği karardan da yine onun sorumlu olacağını bildirmiştir.

Bireyi eğitmenin en temel gayesi, ona bağımsız bir şekilde düşünebilme yetisi kazandırmaktır. Yaşamı boyunca karşılaşacağı gerçekliklere ilişkin gözlemleme yetisinin, algılayış biçiminin ve geliştireceği reflekslerin tamamı, bu yeti üzerine inşa olacaktır. Daha sonra sahip olacağı meslek hayatında, mikro ölçekte içinde yetiştiği topluma ve makro ölçekte tüm insanlığa sağlaması umulan fayda, bireye verilen bu eğitimin direk bir çıktısı olacaktır.

En yalın hâliyle, özgür düşünme ve bunu hür bir şekilde ifade etme şeklinde özetlenebilecek ve ete kemiğe bürünerek “sadra şifa olacak” bir düşünsel duruşu yaratmak üzere, dil bilgisinden matematiğe, felsefeden mantığa dört başı mamur bir biçimde programlandığı iddia edilen bir eğitim sisteminin vizyonu sayılacak bir metnin, son derece kısır ve dışlayıcı bir çerçeveye oturtulması, dramatik bir tenakuzdur.

Etnik bir kökene işaret eden Kürtlük, Türklük, Araplık, Ermenilik vs. herhangi kelime, ancak yine bu bağlamda "tercih edilemez" bir anlama/duruma karşılık gelebilir. Bir dünya görüşünü ya da "ülküler bütününü" anlattığı savunularak bu yönde bir ortak kabule zorlamaya çalışmak, kişisel varsayımdan öteye geçemez ve geçersizdir!

İnandığı değerler bütünü ne olursa olsun, kısırlaşmamış her çeşit zihin yapısının kolayca ulaşıp teslim edeceği ölçüde sarih olan bu hakikatlere vurulan ket, deklare edildiği bir sistemin medeni değil, ancak primitif olduğuna dair bir karine olarak okunabilir!..

Bana gelince, Müslüman olarak bunun kararını çok "ötede" verdim ve kendi kendime şahitlik yaparak Rabb’imle kontrat imzaladım. Bundan sonra -yakışık alacağı üzere- bana düşen, anlaşmam gereği varlığımı (canımı ve malımı) tüm varlıkların Rabb’i olan Allah’ın satın aldığını -gerekirse her sabah!- bir kez daha haykırmaktır!

(Dr. Ömer Faruk BALIKÇI)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.