UA-89691712-1
Öne Çıkanlar İLİŞKİ nihat kılıç aşure ayı NE ramiz ok

ERDEM EĞİTİMİ

Yazar: Abdulhamit ÇELİK

                      İnsanı insan yapan insani onurdur. Onuru koruyan  insanın özgürlüğüdür. Özgürlüğü ve onuru koruyan erdemdir.İnsanlığın yaratılışından günümüze kadar incelendiğinde yani insanlık tarihinde erdemin olmadığı toplumlar özgür değil , özgürlüğün zıttı ve düşmanı olan köleliktir.Köle ve köle ruhlu toplumlardan  lider çıkmadığı gibi bilim adamı da çıkmaz .İnsanlık tarihinin en bariz misali firavun ( II Ramses) ve Hz. Musa  İbrani topluluğudur .Çünkü zamanla İbrani topluluğu eğitimden uzaklaşarak  erdemini yitirmiş, özgürlüğünü kaybetmiş , II Ramses ve halkına köle olmuşlardır.Kuranı Kerim’deki Kasas süresinin yedinci ayetinde  yeni doğan çocuğu yani Hz.Musa ‘yı suya  ( Nil Nehri ‘ne  ) bırakılmasını vahi eder.Hz. Musa‘nın  firavunun  kız kardeşi veya eşi  tarafından   sudan alınarak sarayda özgürce  erdemli bir lider olarak  yetiştirilir.Sarayda yetiştirilen Hz. Musa  bu İbrani topluluğunu  aldığı erdemli ve özgür eğitim ile  kölelikten kurtarır.

         Başka bir örnek ise  ;

         Orta Çağ Avrupa’sında   engizisyon (Kilise Mahkemeleri )  ve kral tarafından   köleleştirilen ve yüz milyonlarca  katledilen Avrupa topluluğu erdemli filozoflar ve bilim adamları tarafından  üretilen erdemli bilgilerle  Rönesans ( Aydınlanma ) dönemini yakalamışlardır.1700 ‘lü yıllarda  Avrupa halkını aydınlatarak  özgürlüğüne kavuşturmuşlardır .

        Şimdiki yüzyılda ise Japonya örneğini verelim.6 Ağustos 1945 yılında   ABD ‘nin ,  Japonya ‘nın büyük kentleri olan  Nagazaki ve Hiroşima’ya  uranyum atom bombası atarak yerle bir etmişlerdir.Japonya halkı  erdemli bir eğitimle ilkokul öncesi çocuklar eğitilmişlerdir. Adına erdemli eğitim dediğimiz üstün ahlak  eğitimi ile eğitmenler tarafından  yetiştirilirler.1945 yılında eğitilen bu çocuklar şimdiki yaşadığımız 21.  yy  da Japonya’yı modern ve ekonomisiyle   güçlü  bir ülke haline getirmişlerdir. Dünya devletleri sıralamasında teknolojisi ile  ve devlet anlayışsı ile  liderliği yakalamışlardır.

      Erdem ve Erdem Eğitimi Nedir ;

      Erdem  : İnsanı mükemmelleştiren ve mutluluğu elde etmesini sağlayan ahlaki anlayıştır.Ahlakın övdüğü iyi olma, alçak gönüllülük yiğitlik , doğruluk ve benzeri niteliklerin  genel adıdır.Genellikle ahlaksal iyiye verilen anlamdır.Erdemi başlıca sıralarsak ;

1.Bilgelik

2.Yiğitlik ve Cesaret

3.Adaletli ve Doğruluk

4.Ölçülü olmak

   

 Bilgelik :   İnsanı en üstün ahlaklı kavramlarını ekleyebiliriz. Erdemli eğitimde birinci sırayı alan bilgelik doğru insanlarla doğru bilgiler vererek  küçük yaşlardaki çocukları eğitmekle başlar .Bu eğitim verilirken  çocukların kişilikleri geliştirilerek cesaret kazandırılmalıdır.Cesur ve yiğit olmayan bir bilgenin bilgileri korkusundan dolayı topluma aktaramaz.Bilgisiz  yiğit ve cesur bir kişinin yiğitliğinin topluma faydası olmaz , faydasından çok zararı olur ( Cahil Cesareti ).Onun için  erdemin ilk iki şartı olan bilgelik ve cesaret çocuklara aktarılmalıdır.

        Adaletli ve Doğruluk : Küçük yaştaki çocuklara  hukukun üstünlüğü ilkeleri aşılanmalıdır. Adaletli ve doğru olabilmek için özgürlük anlatılmalıdır. Romalı hukukçu filozof  (M. ö 70. yy) yaşamış Cicero ‘nun ‘’ Özgürlüğümüz için Hukukun Kölesi Olmalıyız ‘’ anlayışını erdem eğitimi olarak vermeliyiz. Ancak özgürlük anlayışı kümeste dolaşan tilkinin denetimsiz özgürlüğü gibi de olmamalıdır.Üstün ahlaklı özgürlük sınırlarını ihlal etmenin erdem de yeri yoktur.Hukukun ve adaletin eğitimini küçük yaştaki çocuklara ve gençlere ders olarak anlatılmanın erdemli eğitimin  bir parçası olarak görmeliyiz.

      Ölçülü Olmak : Kişinin kendisi ile yüzleşmesi , dünya insanı ile  yüzleşerek eksiklerini ve kusurlarını bilmesidir .Ölçülü olmanın adaletli paylaşım, insanın kendisine gösterilmesini istediği saygının ve sevginin karşı tarafa da  gösterilmesi anlayışıdır .

       

    Çocuklarımızı okuma yazma  öğretiminden önce üstün ahlakla ahlaklandırmalıyız.Bu ahlak eğitimi ile diğer  bilgileri  vermeliyiz.Öğrencilerimizi salt bir makam sahibi ve ticaret yapması için diploma yeterli gelmemektedir. Yukarıda sıraladığımız erdem ilkeleri ile eğitilen toplumlarda erdemli bilgeler ve erdemli siyasetçiler yetiştirilir. Yetiştirilen bu insanlar toplumlarını  huzur ve mutluluk içerisinde idare ederler.İdare edilen bu yönetime cumhuriyet diyoruz ,çünkü cumhuriyet erdemli insanların erdemli yönetim şeklidir.

                                                                                                                                     

                                

      

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.