Hz. Ali; ‘’Yeryüzündezulmün yaygınlaşması için iki grup birbirleri ile iş birliği yapar, zalim ilemazlum.’’ demiştir. Eğer bir yerde zulüm yapılıyorsa, vicdanında merhametinkırıntılarını taşıyan insan susamaz, yüreği buna el vermez.  Çorak toprağa rahmet olup hayat veren yağmurgibi kardeşine, komşusuna, akrabasına ve yolda kalmışa merhamet eder, elindekiolanaklarını onunla paylaşır. Ona nefes olur, ona can olur; hayata tutunmasınısağlar.  Haksızlığa uğrayan kardeşini,komşusunu ve akrabasını gördüğünde; ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ diyemez.Kendi maslahatını gözettiği gibi onlarınkini de gözetir. Yoksa zalimden nefarkı kalır

  İnsanlığınvazifesi zulüm kimden gelirse gelsin karşı koymak, zulme uğrayanın dili, rengi,ırkı ve ideolojisi ne olursa olsun ayrımcılık yapmadan karşı durmak. Tıpkı birnehir gibi hayat vermek, yeşertmek, doyurmak.

   Doğrusunu söylemek gerekirse, zulmün en büyüğübirbirimizi tanıdığımız halde birbirimize saygı göstermeden düşmanca birlikteyaşıyor olmamızdır.

  Oysainandığımız dinin ve değerlerin literatüründe haksızlığın karşısında susmak,zalimin zulmüne rıza göstermek değil midir? Eğer yapılan haksızlık yüzümüzü kızartmıyorsa, ar duymuyorsayüzümüz,  ölenle ölmüyorsak, akan kandamarlarımızdaki kanı dondurmuyorsa, hangi insanlıktan dem vuruyoruz. Bu hangidindir?

  Zulümalmış başını yürüyor sağa sola çarparak haddi hesabı olmayan katliamlaryapıyor. Zulüm; sahipsiz, kimsesiz fakirleri vuruyor ve insanlık susuyor. Hayatzaten zor. Dert,  tasa, gam, buinsanların yaşadığı hayatın birer parçası. İnsanlar arasında yaşıyoruz amavicdanlar ölmüş sanki. Onca zülüm yapılmakta ama insanlar susuyor. Hakkısavunacak hukuk yok, adalet yok ve en önemlisi de Allah korkusu yok.

  Toplumyanındaki yoksul kardeşini görmeyecek kadar duyarsızlaşmış. Yoksul bir babanınsessizce içine akıttığı gözyaşlarının ne gibi bir önemi var ki? Zalimin ayakizlerini tarih boyunca sırtlarında hissetmiş ve halen hisseden, ötelenen, horlananve ikinci sınıf muamelesi gören insanın; bu nedenle psikolojisi bozulan vesonrasında hayatı hem kendisine hem de etrafındakilere zehir etmesinin suçlusukimdir ki? Düşünün, bir insan kendi yurdunda ayrımcılığa tabi tutuluyorsa, eşithaklara sahip değilse,  onca çabasınaalın terine rağmen bir türlü maddi esaretten belini doğrultamıyorsa; bu insanınruh dünyası, bu insanın atacağı adımlar, yapacağı işler, hatta söyleyeceğisözler ne kadar sağlıklı olabilir ki?  Öneminden bahsettiğimiz değerlerimiz gözlerönünde çiğnendiğinde, biz susuyorsak, hangi insan haklarından, vicdandan demvuruyoruz çok merak ediyorum! 

 


  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.