Görevden alınan bakan yardımcısı hakkında yolsuzluk soruşturması başlatıldı

Yaklaşık 3 hafta önce görevden alınan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece hakkında yolsuzluk soruşturması başlatıldı. Işıkgece’ye yurt dışına çıkış yasağı da konuldu....

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, 8 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınmıştı. Bir dönem Tarım İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev de yapan Işıkgece hakkında yolsuzluk soruşturması başlatıldı. Işıkgece’ye yurt dışına çıkış yasağı da konuldu.

Daha önce CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Işıkgece hakkında ciddi suçlamalar da bulunmuş ve konu ulusal basına yansımıştı.

TBMM Başkanlığı’na Işıkgece hakkında 11 Ekim’de soru önergesi veren Barut, önergesinde Işıkgece’nin “özel yetkilerle donatıldığını” belirterek Işıkgece’nin eşinin hesabına “ihale ve ithalat izniyle ilgili 150 bin dolar yatırdığını” ileri sürmüştü.

Barut, “Bakanlıktan hayvan ithalatı için izin işlemleri zorlaştırılan ve iktidar partisine mensup bir milletvekilinin tavassutuna rağmen çözülemeyen işlemler için ilgili şirketin Ayşe Ayşin Işıkgece’nin eşinin hesabına para aktarmak suretiyle ithalat iznini aldığı yönündeki iddialar gerçek midir” sorularını yöneltmişti.

Işıkgece ise “iftira atıldığı” iddiasıyla İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tazminat davası açmıştı.

Ankara’da gazeteci Cengiz Aksan, Işıkgece hakkında açılan soruşturmanın yürütülen bir usulsüzlük soruşturması kapsamında olduğunu yazdı.

Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevden alındıktan hemen sonra çalışma ekibinde olan bazı isimler de FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

AYŞE AYŞİN IŞIKGECE KİMDİR?

Ayşe Ayşin Işıkgece, özel sektörde birçok firmada çalıştıktan sonra 18 Ağustos 2018’de TİGEM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. İki yılı aşkın bir süredir bu görevini yürüten Işıkgece, 8 Ocak 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

BİHA


27 Nis 2022 - 23:46 Şanliurfa- Asayiş