Cübbeli Ahmet duyurdu: Menzil’de oğulların arasına Muaviye girdi

Milyonlarca üyesi olan Menzil Cemaati'nde, şeyh Abdülbaki Elhüseyni’nin ölümünün ardından oğulları arasında baş gösteren kavgada bir de ideolojik ayrışma baş gösterdiği konuşuluyor.

Cübbeli Ahmet duyurdu: Menzil’de oğulların arasına Muaviye girdi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Abdülbaki Elhüseyni’nin büyük oğlu Muhammed Saki Elhüseyni’nin cemaate ait Semerkand Vakfı’ndan ayrılıp Serhendi isminde yeni bir vakıf kurmasının ardında İslam tarihinin önemli figürlerinden Muaviye üzerine yapılan tartışmaların olduğu iddia edildi.
Cumhuriyet gazetesinden Rıfat Kırcı'nın haberine göre, İsmailağa Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet olarak da bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Serhendi Vakfı’nın Muaviye aleyhtarı konuşmalardan duyulan rahatsızlık nedeniyle kurulduğunu iddia etti.
Cübbeli Ahmet, yaptığı açıklamada, yeni kurulan vakfa ilişkin, şöyle dedi:
“Şeyh Seyyid Muhammed Saki Efendi Hazretlerinin yakın hizmetkârı, benim de kıymetli dostum Dr. Yunus Aydın Hocaefendi’den aldığım bilgiye göre; Şeyh Seyyid Muhammed Saki Efendi Kur’an, sünnet ve ehl-i sünneti ihya, Nakşi Müceddidi Halidi Tarikatı’nın adabını icra etmek üzere ‘Serhendi’ adı altında yeni bir vakıf ve ‘Dehlevi’ ismi altında yeni bir yayınevi kurmuştur. Takipçilerim Muaviye (Radıyallahu Anh) aleyhine konuşan İsmail Kılıçarslan gibi kimselerin Semerkand TV’de çıkartılmasına yaptığım reddiyeleri bilmektedir. Dolayısıyla büyükler bunlara karşı Ehl-i Sünnet hassasiyeti olan yeni bir yayın hizmeti düşünerek bu kararı almışlardır.” 
İlahiyatçı Cemil Kılıç ise Menzil Cemaati'nin Nakşibendi geleneğinden geldiğini hatırlatarak, “Muaviye Şiilikte ve Alevilikte sevilmeyen kişiliktir. Hem Hz. Hüseyin’in soyundanız denip hem de Muaviye’yi sevmek mümkün değil. Bu durum yeni bir kırılmayı ifade ediyor” diye konuştu.

Cübbeli Ahmet duyurdu: Menzil’de oğulların arasına Muaviye girdi

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.