Urfa milletvekili tarım işçilerinin sorunu meclis’e taşıdı

Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, son olarak pazar günü Akçakale’de trafik kazasında 5 kişinin hayatını kaybettiği mevsimlik tarım işçileriyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

Urfa milletvekili tarım işçilerinin sorunu meclis’e taşıdı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, son olarak geçen pazar günü Akçakale’de yaşanan ölümlü trafik kazasıyla gündeme gelen mevsimlik tarım işçileriyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplandırması isteğiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Akçakale’de 5 tarım işçisinin öldüğü ve 15’inin de yaralandığı kazayı hatırlatan Şenyaşar, önergesinde “Söz konusu olay basit bir trafik kazasından öte iktidarın tarım emekçilerine bakışını ortaya koyması açısından da trajik bir örnek olarak karşımızda durmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tarım işçileriyle ilgili istatistiki bilgilere yer verdiği soru önergesinde Ferit Şenyaşar, Bakan Yumaklı’ya şu soruları yöneltti:

“1. Tarım emekçileri her yıl trafik kazaları ile yaşamını yitirmeye devam ederken bakanlık olarak bugüne kadar önleyici ve caydırıcı bir politika ortaya koymuyor olmanızın özel bir sebebi var mıdır?

 

2. Mevsimlik tarım işçilerinin güvenli ulaşım, konaklama, altyapı, iş güvenliği ve gelir güvenliği gibi birçok haktan mahrum olmalarına rağmen çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yasal düzenleme yapılmamasının gerekçesi nedir?

 

3. Birçok çalışmada da açıkça görüleceği üzere tarım emekçileri özellikle trafik kazaları ile yaşamını yitirmektedir. Bu gerçeklik önümüzde durmasına rağmen bakanlık olarak ne gibi bir çalışma yürütülmüştür?

 

4. 2022-2023 trafik kazalarından ölen mevsimlik tarım işçilerinin sayısı ne kadardır? Bakanlığınızın konuyla ilgili bir çalışması var mıdır?

 

5. Yolcu taşımaya uygun olmayan araçlarda insan hayatını hiçe sayarak tarım işçilerinin ulaşımından sorumlu olan kişiler hakkında, diğer bakanlıklar haricinde, bakanlık olarak herhangi bir yasal bir düzenleme ve yaptırımlarınız var mıdır?”.

Urfa milletvekili tarım işçilerinin sorunu meclis’e taşıdı

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.