Memurların mesai saatleri 6 saate indirilebilir mi?

Çalışma saatleri değişiyor mu sorusu en sık aratılanlar arasında yerini aldı. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 6 saat mesai açıklamaları büyük ilgi çekmişti. OVP'de yer alan işgücü maddelerinde de aynı şekilde ifadelerin yer alması konuyla ilgili detaylar merak edildi. İşte memur çalışma saatleri düzenlemesi hakkında tüm detaylar...

Memurların mesai saatleri 6 saate indirilebilir mi?

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurların mesai saatlerinin değişip değişmeyeceği sosyal medyada büyük bir merak konusu haline geldi. Bu konuda ortaya çıkan iddialar halk arasında en sık konuşulan konular arasında yer alıyor. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaklaşık 4 ay önce yaptığı açıklama da bu tartışmaların merkezinde bulunuyor. Orta Vadeli Program (OVP) belgesinde yer alan bazı maddeler mesai saatlerinin kısalacağı hakkındaki iddiaları yeniden gündeme getirdi. İşte mesai saatleri hakkında tüm merak edilenler...

ÇALIŞMA SAATLERİ KISALACAK MI, 6 SAAT Mİ OLACAK?

Sosyal medyada memurların çalışma saatlerinin 09.00-15.30 olacağı hakkında iddialar büyük ilgi uyandırdı. Bu iddiaların ortaya çıkma sebebi ise aylar önce eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları ve Orta Vadeli Program'da yer alan maddeler oldu.

Eski Bakan Bilgin 1 Mayıs 2023 tarihinde katıldığı Memur-Sen Genel Kurulu'nda şu açıklamalarda bulunmuştu.

"8 SAAT ÇALIŞMA SANAYİ ÇAĞININ BAŞLADIĞI DÖNEMDİ"

"İlk eylem Chicago'da çalışma sürelerinin 10 saate indirilmesi konusundaydı. Fakat daha sonra eylemler büyüdü. Dünya çapında yayıldı ve 8 saat talepleri ortaya çıktı. Yaklaşık yine 100 yıla yakındır veya 100 yıldan biraz daha fazla da dünyanın çeşitli ülkelerinde Uluslararası Çalışma Örgütü kuruluşuyla çalışma süreleri 8 saate indirildi. Şimdi bir başka çağda yaşıyoruz. Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi."

"ÇALIŞMA SÜRELERİ 8 SAAT CİVARINDA OLAMAZ"

"Şimdi soru şu; bundan 100 sene önce işçiler 1 saatte ne kadar, çalışanlar 1 saatte ne kadar ürün üretiyordular, hizmet üretiyordular, bugün 1 saatte ne kadar üretiyorlar? Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır. Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz."

"5-6 SAAT DENEMESİ YAPILIYOR"

"Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız. İngiltere'de bir pilot çalışma yapıldı ve 6 saat uygulamasına geçildi. 6 saatten sonra bunun da yetersiz olduğu için 5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın pek çok yerinde başta akademisyenler olmak üzere bu çalışmalar yapılıyor."

OVP'DE YER ALAN MADDELER KONUYU YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

Orta Vadeli Program (OVP), Türkiye'nin ekonomik ve sosyal politikalarını üç yıllık bir perspektifle belirleyen ve güncelleyen bir planlama belgesidir. Bakanlar Kurulu tarafından onaylanır ve ekonomik büyüklükleri ve kamu politikalarını belirleyerek kaynak tahsisini yönlendirir. OVP, çeşitli sektörleri ve politika alanlarını kapsar, izlenir ve değerlendirilir, böylece ülkenin stratejik hedeflerine katkı sağlar.

Memurların mesai saatleri 6 saate indirilebilir mi?

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.