Harran Üniversitesi uluslararası alanda bir başarı daha elde etti!

Dünyanın en etkili bilim insanları listesi Harran Üniversitesinden 7 akademisyen yer aldı.

Harran Üniversitesi uluslararası alanda bir başarı daha elde etti!

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stanford Üniversitesi tarafından her yıl dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı güncel son liste; bilimsel, teknik ve tıbbi akademik içerik konusunda uzmanlaşmış Plos Biology Dergisinde, Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından 4 Ekim 2023 tarihinde yayımlandı.

Dünyanın en etkili bilim insanları listesi, Stanford Üniversitesi'nden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibi tarafından çeşitli bilimsel somut kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor.  22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında dünyadaki yaklaşık 10,5 milyon bilim insanının sıralanması sonucu ilk yüzde 2'lik dilime giren bilim insanlarından oluşan 2023 listesi “World Top % 2 Scientists List” tekrar güncellendi.

 Liste; nitelikli yayın sayısı, yayınlara yapılan atıflar, h-indeksi, hm-indeksi ve makalenin yayımlandığı derginin etki faktörü (impact factor, IF) gibi uluslararası ölçütler kullanılıyor. Bu ölçütlerin dikkate alınması ile hazırlanan sıralama “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki” olarak iki kategoride listeleniyor. 

 “Yıllık etki” kategorisinde dünyanın en etkili bilim insanları listesinde toplam 210 bin 198 bilim insanı yer alıyor. Türkiye’den 1.395 akademisyen sıralamaya girerken Harran Üniversitesinden, 7 akademisyen de listede yer aldı. Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Hacı Mehmet Başkonuş, Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Cengiz Kaya ve Prof. Dr. Mehmet Şenbayram, Mühendislik Fakültesinden Prof. Dr. Erhan Güneyisi ve Doç. Dr. İbrahim Berkan Aydilek, Fen-Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Abdullah Göktaş, Tıp Fakültesinden Doç. Dr. İsmail Koyuncu’nun yer aldığı liste akademisyenlerin yanında üniversiteler açısından da önemli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor. 

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Tahir Güllüoğlu, Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Abdurrahman Dusak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün birlikte gerçekleştirdikleri Teknokent ziyaretinde konuya ilişkin konuşan Güllüoğlu şunları kaydetti: 

“Dünyanın en etkili bilim insanları sıralamasında yüzde 2’lik dilim içinde yer alan akademisyenlerimizin üniversitemiz adına önemli ve özverili çalışmalar yaptı. Uluslararası alanda elde edilen bu tür başarıların ülkemiz adına oldukça kıymetli. Dünyanın en etkili bilim insanları listesine girmeyi başararak ülkemizi, şehrimizi ve üniversitemizi gururlandıran hocalarımızı, tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum’’. 

Ziyarette yer alan Dusak ve Beyazgül ise akademisyenlerin başarılarından ötürü memnuniyetlerini dile getirirken dün olduğu gibi bundan sonra da Harran Üniversitesinin gelişimine destek vereceklerini vurguladılar.

 

Harran Üniversitesi uluslararası alanda bir başarı daha elde etti!

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.