Orman fakiri Şanlıurfa'ya rekor sayıda fidan dikimi yapıldı

Siverek’te 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 90 bin meyve fidanı toprakla buluşturuldu.

Orman fakiri Şanlıurfa'ya rekor sayıda fidan dikimi yapıldı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siverek Belediyesi, Türk Hava Yolları ve Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği işbirliğiyle 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 90 bin meyve ağacı toprakla buluşturuldu.

Siverek Belediyesi tarafından Siverek-Adıyaman kara yolunun 11. kilometresinde düzenlenen fidan dikim programına Siverek Kaymakamı Musa Aydemir, Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, Türk Hava Yolları Şanlıurfa Satış Müdürü Hasan Malik Aydıner, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği Genel Müdürü Süleyman Coşar, çiftçiler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Fidan dikimi programında konuşan Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği Süleyman Coşar şunları kaydetti: "Bugün anlamlı günde bir aradayız Türk Hava yollarının 90’ıncı yıl 90 bin fidan projesinin 11 Kasım Milli ağaçlandırma günündeki fidan dikimi etkinliğine katıldığınız için teşekkür ederiz."

Türk Hava Yolları Şanlıurfa Satış Müdürü Hasan Malik Aydıner, "Türkiye’mizin, ülkemizin, vatanımızın ulusumuzun bayrak taşıyıcısı ve temsilcisi olarak bu görevi üstlendik. Bugün buradayız sizinleyiz buradan geleceğe 90 bin fidanla bir mesaj ileteceğiz, 10 yıl sonra tekrar buraya geldiğimizde o meyveleri belki de başkanımızla kaymakamımızla beraber gideceğiz dalından toplayacağız." diye konuştu.

Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak ise 11 Kasım Milli Ağaçlandırma gününün önemine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım Milli Ağaçlandırma günü olarak ilan edildi, Tabi Türk Hava Yollarımız ile Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneğimiz çok güzel bir işe ve projeye imza atarak hem milli ağaçlandırma gününde 11.11 yaklaşık saat olarak ta 11.11 gösteren dakikalarda tarihe bir not düşerek belki meyvesini 100 yıla kadar görebileceğimiz hatta ve hatta yaklaşık fıstık ve zeytin ağaçlarının yaklaşık 300 yıl yaşama ihtimalinin olduğu bu güzel katma değeri olan fidan ekimini benimde memleketim olan sayın kaymakamımızın da memleketi olan tüm Haz urunda gönüllü memleketi olduğu Siverek topraklarında bu bereketli topraklarda sayın müdürümüzün dediği gibi bereketli hilalin olduğu Mezopotamya topraklarında olması beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. Emeği geçen CEKUD derneğine Türk Hava Yollarının 90 bin personelinin her birinin adına dikilecek olan bu güzel fidanların katma değerini sizlerle birlikte bende meyvesini görmeyi arzu ederim. Özellikle ben kendi yönetim anlayışımda da yaklaşık 3 yıldır park ve bahçe müdürlüğümüzle beraber almış olduğumuz bir karar vardı, meyve fidanı dağıtımı rutin bir şekilde yapıyorduk arkadaşlarıma şunu söyledim, evet biz çam, kavak vs. diğer ağaçlar ekebiliriz ama bizim ektiğimiz topraklar çok bereketli topraklar biz bunu çiftçilerimiz yönelik kazanca dönüştürmemiz gerektiğini söyledim. Arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda da güzel bir proje yapmıştık,  bizlerde sizlerin bizlere göndermiş olduğu fidanlar kadar olmasa da tüm hemşerilerimiz rutin olarak meyve fidanı dağıtımı yapıyorduk, biz belediye bütçemizle imkânlar doğrultusunda elimizden geldiğince yaptık, bu projenin Türk Hava yolları ve derneklerimizin destekleriyle yapılması memleketim adına bir katma değer, memleketimiz çok bereketli, ağaçlarına da sahip çıkacak evlatlarına da sahip çıkacaktır. Ben bu projeye destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.”

Siverek Kaymakamı Musa Aydemir konuşmasında şunları söyledi: "Bugün 90 bin fidanı toprakla buluşturacağız, meyve fidanı dağıtımı gerçekleştireceğiz."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, THY çalışanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çiftçiler ile çok sayıda katılımcı meyve fidanlarını toprakla buluşturarak can suyu verdi. Programın ardından protokol üyeleri ve katılımcılar 11 Kasım ağaçlandırma günü anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

 BAŞKAN BEYAZGÜL: CUMHURBAŞKANIMIZIN HİMAYELERİNDEKİ BU SEFERBERLİK ÇOK ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından “Geleceğe Nefes, Cumhuriyet’e Nefes” sloganıyla 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları oluşturulması için 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen ağaç dikim seferberliği Şanlıurfa’da geniş katılımla gerçekleşti.

Geçtiğimiz yaz döneminde alevlere teslim olan ve küle dönen Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde bulunan Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde yanan ağaçların yerine " 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü″ münasebetiyle yeni ağaçlar dikildi.

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve gönüllülerin destekleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye genelinde düzenlenen etkinlikte milyonlarca ağaç toprakla buluştu.

BAŞKAN BEYAZGÜL: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK YEŞİLE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Şanlıurfa’da yeşili artırmak için çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şehre birçok meydan ve park kazandırdıklarını kaydetti.

Başkan Beyazgül, “Bugün küresel ısınmayı konuşuyoruz. Bugün mevsimlerin değişmesini konuşuyoruz. İklim sorunlarını konuşuyoruz. Bunun için buradaki etkinlik çok çok önemlidir. Yaş kesen baş keser, Baktın ki öleceksin elindeki fidanı dikmelisiniz. Bugünlere kadar ulaşan ağaç ve yeşilin temelinde bu anlayış vardır. Ormanlarımızın yanması ciğerlerimizi de yakıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak yeşile çok önem veriyoruz. Pandemi döneminde 23 Nisan’da çocuklarımızla zoom üzerinden görüşürken çocuklarımıza belediye başkanı olsanız ne yapardınız diye sordum. Çocukların talebi sadece yeşilin artırılması oldu. Çocuklarımız da geleceğini ve mutluluğunu ağaçlarda, parklarda ve yeşil alanlarda görüyor. Eski belediye hizmet binamızı yıkarak orada park yaptık. O dönem de burada otel yapılsın diyenler oldu. Çocuklarımızın mutluluğunu başka türlü kazanamayız. Kızılay Meydanında 173 adet yapıyı kamulaştırıp yıkarken karşı çıkanlar oldu. Ancak biz doğru bildiğimiz yoldan vazgeçmedik. Orada yemyeşil bir parkı daha vatandaşlarımıza kazandırdık. Çocuklarımıza ağaç sevgisini küçükken aşılamalıyız. Bugün burada küçük çocukları görüyoruz. Gönüllü bir şekilde burada ağaç dikiyorlar. Şanlıurfa’yı değiştirmek için hep birlikte çalıştık. Kente gelen yerli ve yabancı misafirler bu değişimi net bir şekilde gözlemliyor. Başkan olarak ağaçları ve yeşili çok seviyorum bunu korumaya da azimliyim. Hiçbir yeşil alanın ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Parklarımızın işgal altında olmasına izin vermeyeceğiz. Yeşili artırma gayretimizi sürdüreceğiz. Belediyemiz olarak fidanlıklarımızı kurduk. Bu fidanlıklarda 1 milyon beş yüz adet çiçek üretimi yaparak parklarımızda toprakla buluşturuyoruz. Şanlıurfa artık güller şehri oldu. Şanlıurfa vaktiyle Evliya Çelebi’nin Şanlıurfa için ben buradan geçtiğimde ağaçlardan gökyüzünü göremediğim dediği Şanlıurfa’yı yemyeşil bir şehir haline getireceğiz. Eğer biz bu çalışmaları yapmazsak gelecekte ancak çocuklarımıza hayvan ve bitki türlerini kitap sayfalarından göstereceğiz. Ağaç türlerini ve hayvan türlerini canlı olarak görmek istiyorsak bu seferberliğe önem vermeliyiz. Bu seferberliğe destek veren herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül çocuklara daha yeşil bir Şanlıurfa bırakmak adına Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes sloganıyla Türkiye genelinde milyonlarca fidanı toprakla buluşturmaya devam ediyoruz.” Dedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı da fidanların ağaca ağaçların ormana dönüşeceğini aktararak ülkemizi yeni yüzyıllara yeşil hazırlayacağız” diye konuştu.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Bayıcı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde yapılan ağaç dikme seferberliğinin önemine değindi.

Protokol konuşmalarının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve il protokolü hep birlikte fidanları toprakla buluşturarak can suyu verdi. Etkinlikte Başkan Beyazgül’e vatandaşların ve gençlerin ilgisi yoğun olurken Başkan Beyazgül çocuklarla fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

 

 

Orman fakiri Şanlıurfa'ya rekor sayıda fidan dikimi yapıldı

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.