Türkiye'nin en gözde tatil beldesi! Ruslar artık taze Urfa fıstığı yiyecek

Şanlıurfalıların da en çok tercih ettiği tatil yerlerinden olan Antalya’da büyükşehir belediyesi sulanamayan, kurak ve atıl alanları üretime kazandırmak için alternatif ürünler ile üretimi destekliyor. Bu kapsamda belediye 4 bin Urfa fıstığı dağıttı. Tatil beldesi artık Urfa fıstığıyla da anılacak.

Türkiye'nin en gözde tatil beldesi! Ruslar artık taze Urfa fıstığı yiyecek

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli ve Elmalı bölgesinde Urfa fıstığı üretimini teşvik etmek amacıyla 4 bin adet fidan dağıttı. Ekonomik değeri yüksek olan Urfa fıstığı üretimini geliştirilmesi için bilimsel bir çalışma yürütmek isteyen Büyükşehir Belediyesi,  Urfa fısığıyla ilgili çalıştay düzenledi. 

 

4 BİN FİDAN DAĞITILDI

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, ekilmeyen kurak ve susuz arazilerin değerlendirilmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Çeşitli bitki türlerini yetiştirmek için projeler geliştirildiğini kaydeden Gürbüz, “Fıstığın yetiştirilmesi amacıyla ilk etapta 4 bin fidan dağıtımı yaptık ve şimdi çalıştayını yapıyoruz. Tarımsal üretimde karlılığa yönelik, uzman bilgisiyle üretim yapılması, hangi ürünün daha verimli yetişeceğine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Ülke tarımına büyük katkı sağlayacak bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar bizlere ışık olacaktır” dedi.

 

TURİSTE TAZE FISTIK 

Çalıştaya Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Açar da katıldı.

Açar, fıstığın üretimi için iki konunun çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kışın soğuk istiyor o yüzden sahilde olmayacaktır. Yazın sıcak istiyor çok yüksek yerlerde yine olmayacaktır Anadolu coğrafyasında birçok yerde fıstık üretimi var. Güneydoğu bölgesi bu işin profesyonelce yapıldığı bir bölge. Ege bölgesinde de Antep fıstığı üretimi var. Antep fıstığı kötü hava şartlarında yetişir ancak bakımsız fıstık olmaz. Kurutulmuş fıstıktan ziyade Korkuteli, Elmalı, Akseki gibi bölgelerde taze Urfa fıstığını turiste satma potansiyeli var. Ürün çeşitliliğinde bu gibi konuları dikkate almak gerekiyor".

 

Türkiye'nin en gözde tatil beldesi! Ruslar artık taze Urfa fıstığı yiyecek

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.