Öneri kabul edildi! Mesai saatleri kısalacak mı?

Uzun bir süredir gündemden düşmeyen 'çalışma gün ve saatlerine' ilişkin öneri, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Genel Kurul'un çalışmalarına 16 Ocak Salı günü başlaması beklenirken, Türkiye'de çalışma saatlerinin kısalıp kısalmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Öneri kabul edildi! Mesai saatleri kısalacak mı?

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun bir süredir beklenen ve iktidar tarafından da sinyalleri verilen 'mesai saatlerin değişiklik' çalışanların gündem konusu. Geçtiğimiz gün AK Parti'nin Meclis'e sunduğu 'çalışma gün ve saatleri' ile ilgili grup önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bunun bütününde Türkiye genelinde çalışma saatleri ve günlerine dair değişiklikler yapılmasını içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne onay verildi.

Çalışma saatlerine dair detaylar henüz netleşmemekle birlikte, mevcut uzun mesai saatlerinin kısalmasına yönelik beklentiler arttı.

 

NETLEŞMESİ AN MESELESİ

Genel Kurul'un çalışmalarına 16 Ocak Salı günü başlaması beklenirken, Türkiye'de çalışma saatleri ve günlerine dair resmi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

 

ŞU AN YASAL SÜRE NE KADAR?

Yasalara göre haftada en fazla 45 saat çalışılabilir. Ancak bu sürenin günlük 11 saati aşmaması gerekiyor. İşverenler sözleşme ya da işyerindeki uygulamaya göre çalışanların mesai saatlerini 5 gün 9 saat olacak şekilde ayarlayabilir. Memurların ise çalışma süresi haftalık 40 saat olarak uygulanıyor.

Öneri kabul edildi! Mesai saatleri kısalacak mı?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum