Uluslararası bir IQ araştırmasında çarpıcı sonuç! Türkiye’nin zeka seviyesi düşüyor

Uluslararası bir IQ araştırması, Türkiye'nin zeka seviyesinde son bir yılda düşüş yaşadığını gösteriyor. Toplam 115 ülkenin zeka seviyelerinin incelendiği araştırmaya göre, Türkiye'nin sıralamadaki konumu dikkat çekiyor. Peki, Türkiye'nin zeka seviyesindeki bu gerileme neden kaynaklanıyor?

Uluslararası bir IQ araştırmasında çarpıcı sonuç! Türkiye’nin zeka seviyesi düşüyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası bir IQ araştırması, Türkiye'nin zeka seviyesinin son bir yılda düştü. Toplam 115 ülkenin vatandaşlarının zeka seviyelerini inceleyen araştırmaya göre, Türkiye 115 ülke arasında 73'üncü sırada yer alıyor.

Türkiye’nin IQ’su son bir yılda 1.5 puan düştü ve 95.63 oldu. Buna karşılık özellikle Avrupa ülkeleri ve Doğu Asya ülkeleri halklarının IQ’larında artış görüldü.

Bir kişinin ortalama zekası 100 zeka puanı olarak baz alınırken, 100’ün üzeri ortalama üstü; 100’ün altı ise ortalamanın altı olarak kabul ediliyor. 70 IQ’nun altı zihinsel engelli olarak tanımlanıyor.

EN ZEKİ ÜLKELER

Uluslararası IQ Araştırması ve Tespiti’ne göre, 2024 yılında (2023 sonuna göre) en zeki ülke vatandaşları 107.54 ortalama ile Güney Koreliler oldu. Güney Kore'yi 106.99 ile Çinliler, 106.84 ile İranlılar, 106.18’le Japonlar izliyor.

Singapur’da IQ oranı 106.18, Avusturya’da 102.71, Kanada’da 102.60, Almanya’da 102.36, Slovenya’da 102.31, Moğolistan’da 102.30 olarak tespit edildi.

İlk 10 bu şekilde sıralanırken, bunların zeka ortalamalarında artışlar görüldü. Zekası en çok artanlar Fransızlar, İtalyanlar ve İspanyollar oldu. Bir tek Japonya’da oran son bir yılda 1.96 geriledi ve 106.18’e indi.

TÜRKİYE, ORTANIN ALTINDA

Ülkelerin yaklaşık yüzde 80’inin zeka ortalamasında artış görüldü.

Türkiye’nin büyük kısmı ise orta zekalı veya alt sınıra yakın görünüyor. Türkiye adına 42801 kişi test edildi ve zeka oranı bir yıl önceye göre 1.5 puan azaldı ve 2024 yılı IQ istatistiğinde 95.63’e geriledi.

Türkiye’nin biraz üzerinde Bangladeş, Romanya, Flipinler, Azerbaycan, Moldavya, Peru gibi ülkeler bulunuyor. 

Listenin en altında ise yüzde 90’ın da altına düşen zeka oranı ile Nikaragua, Guetamala, Kongo, Angola, Gabon gibi ülkeler bulunuyor.

IQ'UMUZ NEDEN DÜŞÜYOR?

Zeka seviyesinin yüzde 75'inin genetik, yüzde 25'inin ise çevresel ve diğer faktörler olduğu belirtiliyor.

Eğitim de önemli bir faktör. Yağlı besinler ve doymamış yağ tüketimi beynin çalışmasını olumsuz yönde etkiliyor.

Bunun dışında, çoklu görevler yapmak, aşırı sosyal medya, televizyon izlemek, düzensiz uyku, aşırı stres ve fazla şeker tüketimi de IQ üzerinde olumsuz etki yapıyor.

Uluslararası bir IQ araştırmasında çarpıcı sonuç! Türkiye’nin zeka seviyesi düşüyor

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.