Sahibinden açıkladı! Otomobil fiyatları gerilemeye devam ediyor

Türkiye’nin otomobil satış platformu olan Sahibinden, “Otomobil fiyatları gerilemeye devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Sahibinden açıkladı! Otomobil fiyatları gerilemeye devam ediyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından Sahibinden.com’da yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre analiz eden ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi. 

Rapora göre otomobil reel fiyatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 bir önceki aya göre ise yüzde 5’lik bir düşüş göze çarpıyor. 

Ortalama satılık otomobil cari fiyatının geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 39,3 arttığı gözlemleniyor. Ancak Ocak ayında 860 bin 443 TL olan ortalama otomobil fiyatı Şubatta 855 bin 781 TL’ye geriledi. 

Otomobil talep endeksinde ise Ocak ayına kıyasla yüzde 4’lük bir artış var. 

Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Bu göstergenin detayları incelendiğinde hem ilan sayısının hem de satılan otomobil sayısının arttığı görülüyor. 

Enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyat sekiz aydır düştüğü görülüyor. 

Reel fiyat endeksi Ocak ayına kıyasla yüzde 5 azalarak 189’a düştü. Ayrıca, reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da azaldı. Mayıs ayında yüzde 47,9’a ulaşan artış oranı, takip eden aylarda sürekli olarak azalarak Şubat ayında yüzde -16,6’ya geriledi. Otomobil fiyatları ve fiyatlardaki yıllık artış oranı düştü.

Ocakta 860 bin 443 TL olan ortalama otomobil fiyatı Şubat’ta 855 bin 781 TL’ye geriledi. Benzer şekilde otomobil fiyatlarındaki yıllık artış oranı da düştü. Ocak’ta yüzde 50,9 olan yıllık artış oranı Şubat’ta yüzde 39,3’e geriledi. Otomobil talep endeksi önceki üç ayda olduğu gibi Şubat ayında da yükseldi. 2024 Şubat’ta talep endeksi önceki aya kıyasla yüzde 4 artarak 102,2 oldu. Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Bu artışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 4,6, satılan otomobil sayısının ise yüzde 12,5 arttığı görülüyor. Otomobil piyasasının bir diğer canlılık göstergesi olan kapatılan ilan yaşı önceki yedi ayın aksine Şubat’ta kısaldı. 2024 Şubat verilerine göre kapatılan ilan yaşı bir önceki aya kıyasla 1,8 gün kısalarak 23,3 gün oldu. Şubat ayında tüm göstergelerin ikinci el otomobil piyasasında canlanmaya işaret ediyor.

Sahibinden açıkladı! Otomobil fiyatları gerilemeye devam ediyor

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.