Milyonları ilgilendiriyor, bankalardan kötü haber geldi! Bankada parası olanlar aman dikkat...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren haber bankalardan geldi. Parası olan aman dikkat. O tarihe kadar işlem yapmayanın hesabındaki tüm para yanacak. İşte, bankalardan 2024 yılına dair gelen kritik açıklama…

Milyonları ilgilendiriyor, bankalardan kötü haber geldi! Bankada parası olanlar aman dikkat...

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de her sene, milyonlarca dolar tutarında mevduat, zamanaşımından dolayı banka hesaplarında alınıyor ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aktarılıyor. Uzun süre işlem görmeyen ve pasif durumda bekletilen hesapların bakiyesi, zamanaşımına uğradıktan sonra TMSF’ye devrediliyor.

HESAPLARDAKİ BAKİYELERİN SİLİNMEMESİ İÇİN SON TARİH 15 HAZİRAN

Ziraat Bankası tarafından konuyla ilgili yayımlanan listede ise kritik tarih verildi. Buna göre banka, pasif durumda kalan bakiyelerin sahibi olan müşterilerine seslenerek, 15 Haziran 2024’e kadar başvuru yapılmaması durumunda listedeki kişilerin hesaplarındaki tüm bakiyelerin sıfırlanacağını duyurdu.

Bankalardaki parasını unutan ya da zaman aşımı süresi sonrasında durumu fark edenler için itiraz kanalları bulunsa da, ihtilaflı durumlarda bakiyenin kurtarılması uzun zaman alabiliyor. Bu yüzden bankalar müşterilerine yolladıkları bilgilendirme notunda gerekli kontrolleri sağlamaları ve listede adı olanların bakiyeleri için seri olarak harekete geçmeleri konusunda uyarıyor.

Ziraat Bankası tarafından zaman aşımıyla ilgili yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. 01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2024 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.”

Milyonları ilgilendiriyor, bankalardan kötü haber geldi! Bankada parası olanlar aman dikkat...

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.