Şanlıurfa Barosu’ndan Hilvan açıklaması: Halkın iradesi gasp edilmiştir

31 Mart Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerin ardından Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde DEM Parti kazanmıştı. Bunun ardından oy sayımlarında çıkan olaylar nedeniyle seçim tekrarına gidilmişti. Şanlıurfa Barosu Başkanlığı, seçim tekrarı kararı ve seçim günü yaşanan olaylar hakkında açıklama yaparak, “Halkın seçme ve seçilme hakkı yok sayılmış” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Barosu’ndan Hilvan açıklaması: Halkın iradesi gasp edilmiştir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde,  DEM Parti’nin kazandığı Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde oy sandıklarının bulunduğu Hilvan Gençlik Merkezi’nde kavga çıkmış ve ardından oylar ateşe verilmişti. Seçim günü yaşanan bu olaylar nedeniyle seçimin tekrar edilmesi kararı verilmişti. 

Toplam 27 bin 686 seçmenin bulunduğu ilçede DEM Parti’nin adayı Serhan Paydaş yüzde 33,2, AK Parti’nin adayı Ali Aslan Bayık yüzde 30,71, Yeniden Refah Partisi’nin adayı Hanif Düzme yüzde 18,77 oranında oy almıştı.

Şanlıurfa Barosu Başkanlığı, seçim tekrarı ve seçim günü yaşananlar nedeniyle halkın iradesinin gasp edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı.

“Halkın iradesini gasp eden hukuk dışı kararlara karşı demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız!

31 Mart Pazar günü gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimleri sonrası oy sayım ve döküm işlemleri tamamlandıktan sonra Hilvan Gençlik Merkezinin adaylardan birinin bazı yakınları tarafından basıldığı ve oy torbalarının yakıldığı basına yansımıştır.

Pazar günü yaşanan bu olayın ardından kamera kayıtlarının açık olmasına rağmen bu kişiler hakkında henüz gözaltı işlemleri gerçekleştirilmemiştir. Hilvan Gençlik Merkezi ilçe polis karakoluna 50 metre uzaklıkta olmasına ve Gençlik Merkezinde görevli kolluk güçleri olmasına rağmen şüpheliler oy pusulalarına müdahalede bulunduktan sonra olay yerinden çok rahat bir şekilde uzaklaşmıştır.

Seçim ve sandık güvenliği, siyasi partilerin yada siyasi parti üyelerinin değil bizzat devletin kendisinin sorumlu olduğu bir alandır. Hilvan Gençlik Merkezinde gerçekleşen olaylara kolluk adeta sessiz kalmış ve herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

Devletin tüm olanakları kullanılarak halkın seçme ve seçilme hakkı yok sayılmış hukuk kendi keyiflerince işletilmiş ve nihayetinde halkın iradesi elinden alınmış demokrasiye karşı büyük bir suç işlenmiştir. Hangi siyasi partiye veya adaya oy vermiş olursa olsun, Hilvan halkının büyük çoğunluğunun iradesi gasp edilmiş demokratik yöntemlerle seçilme ve  halkın iradesinin sandığa ve yönetime yansıması ilkesi yok sayılmıştır.

Seçimlerin demokratik özgür ve adil bir nitelik kazanabilmesi için taşıması gereken şartlar, yalnızca oy hakkının demokratik ilkeleri ile sınırlı değildir. Bunun yanında, seçme ve seçilme hakkına doğrudan ya da dolaylı olarak etki eden hak ve özgürlüklerin tanınması ve güvence altına alınması da gerekir.

Hilvanlı seçmenin oyu Devlet tarafından korunamamıştır. İlçe Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, ilçe belediye meclis üyeliği ve bir mahallede muhtarlık seçimlerinin yenilenmesine karar vermiş bu karara göre seçim, 2 Haziran 2024 tarihinde tekrar yapılacaktır.

Gençlik Merkezinde gerçekleşen olaylara ilişkin ivedilikle etkin bir soruşturma yürütülmeli ve kişiler tespit edilerek yargı önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır. Şanlıurfa Barosu olarak yaşanan sürecin takipçisi olduğumuzu belirtiyoruz”.

Şanlıurfa Barosu’ndan Hilvan açıklaması: Halkın iradesi gasp edilmiştir

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.