Şanlıurfa’da gündemden düşmüyor! TBMM bu hafta o sorunu görüşecek

TBMM bu hafta yoğun bir gündemle çalışmaya başlıyor. TSK personel kanunu değişiklikleri, öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi, yeni yargı paketi gibi konuların yanı sıra, Şanlıurfa’da son günlerde büyük bir sorun haline gelen ve kuduz vakalarına neden olan sokak hayvanları hakkında düzenlemeler yapılacak.

Şanlıurfa’da gündemden düşmüyor! TBMM bu hafta o sorunu görüşecek

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞANLIURFA – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu hafta yoğun bir gündemle çalışmalarına başlıyor. Görüşülecek maddeler arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel kanunu değişiklikleri, öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi için caydırıcı cezalar, yeni yargı paketi gibi konuların yanı sıra, Şanlıurfa’da son günlerde tartışma konusu olan ve büyük bir sorun haline gelen sokak hayvanları hakkındaki düzenlemeler yer alacak.

DİSİPLİN CEZALARINA DENETİM GELİYOR

TBMM’de görüşülecek konular arasında TSK'da disiplin cezalarına denetim getirilmesi de bulunuyor. Bu düzenleme ile askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına itiraz edebilmeleri için bir üst makama başvuru hakkı tanınacak. Bu sayede olası haksızlıkların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, TSK personelinin kimlik ve görevlerinin sosyal medya başta olmak üzere tüm kitle iletişim araçlarında izinsiz yayınlanması yasaklanacak. Operasyonlar nedeniyle astsubaylık geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara da ilave sınav hakkı verilecek.

 

EĞİTİMDE ŞİDDETİN ENGELLENMESİ İÇİN ADIMLAR ATILIYOR

Son dönemde kamuoyuna yansıyan okullarda velilerin ve öğrencilerin öğretmenlere karşı uyguladığı şiddet olaylarının önlenmesine yönelik önemli adımlar atılacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Ayrıca, Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adayları atamalarından önce burada eğitim alacak.

 

9. YARGI PAKETİ MECLİS GÜNDEMİNDE

TBMM’ye sunulacak 9. Yargı Paketi’nde, cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik önemli düzenlemeler yer alacak. Casusluk faaliyetleri ile etkin mücadele için Türk Ceza Kanunu'na yeni maddeler eklenecek.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞI

Öte yandan, özellikle Şanlıurfa’da son günlerde yaşanan kuduz vakaları ve saldırı olaylarıyla gündeme gelen başıboş köpekler için çözüm aranıyor. AK Parti grubu, Kurban Bayramı öncesi bu konuda bir çalışma yürütecek. Sokak hayvanları ile ilgili olarak yapılacak düzenlemelerin detayları da bu hafta netleşecek.

Şanlıurfa’da gündemden düşmüyor! TBMM bu hafta o sorunu görüşecek

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.