Flaş iddia: Bakın Fahrettin Koca neden görevden alınmış…

Türkiye siyasetinde son günlerde yaşanan kritik değişim, 2 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yapılan atama kararlarıyla doruğa çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin görevden alınmasının ardındaki detaylar ise uzun süredir merak konusuydu. Gazeteci İsmail Saymaz, Koca'nın görevden alınmasının perde arkasını ilk kez açıkladı.

Flaş iddia: Bakın Fahrettin Koca neden görevden alınmış…

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yer alan atama kararlarıyla birlikte Türkiye siyasetinde önemli bir değişim yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki görevden alınırken, detaylar perde arkasında gizli kalmıştı. İsmail Saymaz, Gündem Özel programında bu merakı giderdi ve Koca'nın görevden alınma sürecinin perde arkasını anlattı.

FAHRETTİN KOCA NEDEN GÖREVDEN ALINDI 

Halk TV’de yer alan habere göre İsmail Saymaz, Fahrettin Koca'nın görevden alınmasının perde arkasını açıkladı.

Saymaz, Koca'nın yakın çevresi ile yaptığı görüşmeler sonucunda iki farklı gerekçe ile görevden alındığını öğrendiğini belirtirken, ayrılığın AK Parti içerisinde yaşanan rant hesaplaşmasına dayandığını ileri sürdü.

İşte Saymaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Fahrettin Koca'nın yakınlarının bana anlattığı bir neden şu. Biri zaten şehir hastaneleri için müteahhitlere aktarılan paranın kamuda kaldığı ve yatırımların Sağlık Bakanlığı bütçesi ile yapıldığı. Bu durumun hükümet üzerinde etki sahibi müteahhitleri rahatsız ettiğini söylüyorlar.

İkinci sebep ise, Koca döneminde mülakat ile adam alınmaması. Söyleniyor ki, herkes KPSS puanı neyse onunla geldi ve dolayısıyla teşkilatlar içeriye adam sokamadı. Bunun sıfır düzeyinde olduğuna ben inanmıyorum.

Sağlık Bakanlığı, Menzil cemaatinin kalesi olarak biliniyor. Fahrettin Bey'i de çivi çiviyi söker diye getirdiler. Menzil'in ancak bu dilinden anlar, çivi çiviyi söker diyerek getirdiler. Şimdi eğer bu bilgi doğru olsaydı, İstanbul İl Sağlık Müdürü aile torpili ile Sağlık Bakanı olmazdı. Demek ki orada bulunmasının arka planında bunun bir etkisi vardı.

Sonuç olarak Koca'nın etrafındaki isimler, gitme nedenleri arasında mülakat yolu ile partiden adamların içeriye alınmasına engel olunmasını gösteriyorlar. Bu AKP'nin en önemli hastalıklarından ikisi.

Birincisi adam kayırmacılık, mülakat yoluyla KPSS'nin arkasından dolanıp ne kadar iş bilmez yandaş varsa kamuya doldurmak. Kendisine göre bunun önüne geçilmiş. İkincisi ise, zaten AKP üç temel rant alanı üzerinde yükseliyor. Biri inşaat, biri enerji diğeri de maden. AKP'yi ayakta tutan en önemli kalemlerden biri inşaat ve deniliyor ki müteahhitleri buradan içeri sokmamış.

Fahrettin Koca gidiş konuşmasında bunlardan birinin altını çizdi ve vedalayıp uğurladılar. Halbuki sormalılar."

Flaş iddia: Bakın Fahrettin Koca neden görevden alınmış…

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.