Büro Memur-Sen Şanlıurfa'da kamu çalışanlarının hakları için eylem takvimi açıkladı

Büro Memur-Sen, kamu çalışanlarının ekonomik haklarını ve çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik taleplerin karşılanmaması üzerine basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada taleplerin yerine getirilmediği her gün eylemlerinin artarak devam edeceklerini belirtti.

Büro Memur-Sen Şanlıurfa'da kamu çalışanlarının hakları için eylem takvimi açıkladı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büro Memur-Sen, kamuda tasarruf tedbirleri paketinin açıklanmasından sonra alınan tasarruf tedbirleri nedeniyle kamu çalışanlarının yaşadığı olumsuzluklara karşı basın açıklaması düzenledi. 

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasına birçok sendika üyesi katılım gösterdi. 

Basın açıklamasını sendika adına Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut okudu. 

Taleplerinin karşılanmadığı süre boyunca eylemlerine devam edeceklerini belirten Akbulut’un okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı. 

“Malumunuz olduğu üzere, kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri paketi açıklandı. Açıklanan paket hakkında sendikalar olarak itirazlarımızı içeren maddeleri zaman içerisinde sizlerle paylaştık. 

Kamuoyunda tartışmaya açılan “Vergi Reformu” paketiyle ilgili değerlendirmelerimizi ise Konfederasyonumuz dün itibariyle kamuoyuyla paylaşmış bulunmaktadır.

Bugün burada bu toplantıyı düzenlememizin sebebi; tasarruf tedbirleri paketi, yargı eliyle kamu çalışanlarının cebinden çalınan kazanımlar, söz verildiği halde hayata geçirilmeyen taleplerimizi değerlendirmek ve buna karşı gerçekleştireceğimiz eylem takvimimizi açıklamaktır.

Kıymetli arkadaşlar!

Kamu görevlisi arkadaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları onlarca çözüm bekleyen problemlerden, çözümü kolay ve bunun için kamu idaresi tarafından sözleri verilmiş, gecikmesi kangrene neden olabilecek,  acil çözüm bekleyen, kamu çalışanlarının tümünü ya da ekseriyetini etkileyen öncelikli başlıklarımızı açıklıyoruz.

 

BU BAŞLIKLAR

-              1. dereceye gelmiş devlet memurlarına 3600 Ek gösterge verilmesi,

-              Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesinin yeniden verilmesi,

-              Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması,

-              Fahiş Kira artışları ve yaşanılan hayat pahalılığı karşısında devlet memurlarına yapılacak Kira Yardımı,

-              Fazla Çalışma ile Resmi tatil ve Bayram günlerinde yapılan çalışmaların karşılığının ödenmesi,

-              Tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilecek olan servis hizmetinin devamının sağlanması,

Şeklindedir.

- Toplu Sözleşme ikramiyesi, ilk toplu sözleşme yani 2012 Yılından itibaren var olan HAK’tır. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından “%2 sınırlaması” sebebiyle  AYM’ye başvurması neticesinde 2024 Mart ayında bir bütün olarak iptal edilmiştir.

İptal sonrası Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının “kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını kimseye yedirmeyecekleri” beyanları neticesinde en kısa zamanda çözüme kavuşması beklentimizken, ilk torba yasada yer almadığını görmek derin bir hayal kırıklığına neden olmuştur. 

Toplu Sözleşme İkramiyesinin geri verilmemesi, karşılığı 2024 Bütçesinde yer alan 330 TL nin sendika üyesi her bir kamu görevlisinin cebinden çıkması anlamına gelmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından AYM kararının bir fırsat olarak değerlendirilmesi Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devletin yöneticilerine hiç yakışmamıştır. Sinekten yağ çıkarılacaksa da bunun yeri ve kaynağı kamu görevlilerinin kazanılmış hakları olmamalıdır.

Hak, adalet ve demokrasi bilinciyle görevimiz; temsil ettiğimiz tüm kamu görevlilerinin haklı taleplerinin sesi olmak için çalmadık kapı bırakmamak ve yasaların tanımladığı görev, sorumluluk ve izinler çerçevesinde bugün itibarıyla bu taleplerimiz için eylemlilik sürecini başlatıyoruz. 

Şimdi yeniden ülke genelinde bir eylem takvimini bugün itibarıyla başlatıyoruz. 

 

1. AŞAMA ÜLKE GENELİNDE ÇALIŞMA ORTAMLARINDA KOKART TAKMA EYLEMİ:

Bugünden itibaren Tüm Türkiye genelinde Büro Hizmet kolunda bulunan 51 kurum ve kuruluşta 350 bin kamu çalışanı ile omuz omuza bir hafta boyunca taleplerimizi içeren kokartları yakamızda taşıyacağız. 

 

2.  AŞAMA KİTLESEL BASIN AÇIKLAMALARI:

Bir hafta sonraki eylemimiz ise ülke genelinde, bütün şubelerimizce gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklamalarımız olacaktır. 

 

3. AŞAMA İMZA KAMPANYASI:

Kitlesel basın açıklamamıza müteakip bir sonraki hafta ise; 1. Dereceye 3600 ek gösterge ve toplu sözleşme ikramiyesi taleplerimize karşılık her hangi bir gelişme olmaması halinde yapılacak olan imza kampanyasıdır.

 

4. AŞAMA YÜRÜME EYLEMİ

Belirlediğimiz tarihe kadar bu taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde, yürüme eylemi gerçekleştireceğiz. 

3600 Ek gösterge talebimizi, 3 milyon 600 bin adım atarak Bolu’dan Ankaraya yürüyerek tekrar gündeme taşıyacağız. 

Elimizden alınan kazanımlarımız geri verilinceye, taleplerimiz kazanıma dönüşene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz”.

Büro Memur-Sen Şanlıurfa'da kamu çalışanlarının hakları için eylem takvimi açıkladı

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.