Şanlıurfa’da aracı yedieminde olanlar dikkat: Elinizi çabuk tutun, geç kalan...

Şanlıurfa'da yedieminde aracınız bulunuyorsa, yeni düzenleme gereği 5 yıl içerisinde teslim almanız gerekiyor. Aksi takdirde aracınızın satışı gerçekleştirilecek ve elde edilen gelir hazineye aktarılacak. İşte detaylar…

Şanlıurfa’da aracı yedieminde olanlar dikkat: Elinizi çabuk tutun, geç kalan...

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllardır yediemin otoparklarında bekleyen ve sahiplerine ulaşılamayan ya da araçları teslim almayan kişilere ait binlerce araç var. Bu araçlar, güneşin, karın ve yağmurun altında çürüyerek ekonomik değerlerini kaybediyor. Yeni düzenleme ile bu sorunun önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

ODA TV’de yer alan habere göre, AK Parti'nin TBMM Başkanlığına sunduğu 9'uncu Yargı Paketi kapsamında Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılıyor.

Yediemin otoparklarında bekleyen araçların sicilinde yer alan ‘satılamaz, devredilemez, haciz, ihtiyati haciz, rehin gibi şerhler’ sebebiyle satış işlemleri kısa sürede tamamlanamıyor.

AK Parti’nin TBMM Başkanlığına sunduğu 9’uncu Yargı Paketi’nde Karayolları Trafik Kanunu’nda da değişiklik yapılıyor. Buna göre, herhangi bir sebeple trafikten menedilen ve sahiplerine ulaşılamayan araçlar kısa sürede satılarak ekonomiye kazandırılacak.

Yediemin otoparklarında bekleyen araçların sicilinde yer alan ‘satılamaz, devredilemez, haciz, ihtiyati haciz, rehin gibi şerhler’ sebebiyle satış işlemleri kısa sürede tamamlanamıyor. Türkiye gazetesinin haberine göre yeni yapılan düzenleme ile bu şerhleri koyan kurumlara araçların satışı bildirilecek, satış işlemi ile birlikte de şerhler kaldırılacak.

Ayrıca, işlem yapılacak aracın tanıtımına yarayan şasi veya motor seri numaralarının bulunmaması durumunda bu eksiklikler satış işlemini gerçekleştirecek kurum tarafından tamamlanarak araç satışa hazır hâle getirilecek. Satış konusu aracın vergi, ceza veya prim gibi borçları, satıştan önceki sahibine ait olacak, aracın mülkiyeti satın alan kişiye bütün borç ve yüklerinden ari olarak geçecek.

5 YIL SÜRE TANINIYOR

Araçların satışlarının kolaylaştırılması ile hem bu araçların ekonomik değerlerini yitirmesinin hem de hak sahiplerinin daha fazla mağdur olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yeni düzenlemeye göre satıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde müracaat hâlinde nemalarıyla birlikte bu satıştan elde edilen para hak sahiplerine ödenecek. Beş sene içinde herhangi bir müracaatın olmaması hâlinde söz konusu bedeller hazineye irat kaydedilecek.

BİNLERCE ARAÇ VAR

AK Parti kaynakları, "Yıllardır bu otoparklarda bekleyen araçlar var. Ne sahipleri bulunabiliyor, ne de sahipleri gelip teslim alıyor. Güneşin, karın, yağmurun altında çürüyorlar. Ekonomik değerlerini yitiriyorlar..."

"Bunun önüne geçmek için, araçların kısa sürede satılmasına yönelik adım atılıyor” dedi. Yasa teklifinin etki analizinde yediemin otoparklarında satılmayı bekleyen 15 bin civarında araç bulunduğu belirtildi.

5 SENE İÇİNDE ALINMAZSA...

Trafikten men edilerek alıkonulan araçlardan, yediemin otoparklarında bulunup da sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya sahiplerine ulaşılamayan araçların satış usulü kolaylaştırılıyor. Satışın hızlandırılması için araç üzerindeki şerhler kaldırılacak. Beş yıl içinde satış parası teslim alınmazsa, hazineye gelir kaydedilecek.

 

 

Şanlıurfa’da aracı yedieminde olanlar dikkat: Elinizi çabuk tutun, geç kalan...

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.