Kültür Yolu Festivali renkli görüntülerle başladı! Bakan Ersoy: Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa'da düzenlenen Kültür Yolu Festivali'nin açılışında konuştu. Bakan Ersoy, festivalin binlerce sanatçının katılımıyla gerçekleşeceğini ve Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmayı amaçladığını belirtti. Festivalin Türk müziğinin önde gelen isimlerini ağırlayacağını vurgulayan Bakan Ersoy, etkinliklerin Şanlıurfa'nın farklı yönlerini tanıtmak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirileceğini açıkladı. “Şanlıurfa’ya da benzersiz bir turizm rotası kazandırmış oluyoruz” diyen Bakan Ersoy, festivale katılmak isteyenleri Şanlıurfa'nın mistik atmosferini keşfetmeye davet etti.

Kültür Yolu Festivali renkli görüntülerle başladı! Bakan Ersoy: Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞANLIURFA - Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa'da 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Kültür Yolu Festivali'nin açılışını gerçekleştirdi. 

 Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşen açılışa TBMM Başkanvekili ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Abdulkadir Emin Önen, Cevahir Asuman Yazmacı, Abdürrahim Dusak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, AK Parti İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu,  Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Bakan Ersoy festivalin ikinci durağı olan Şanlıurfa'nın dünyanın Neolitik Çağ araştırmalarının merkezi olduğunu vurguladı. Bakan Ersoy, şehrin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginliklerin festivale büyük bir değer kattığını belirtti.

Etkinliklerin 16 şehri kapsayan bir organizasyon olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, festivalde bine yakın sanatçının yer alacağını ve 300'den fazla etkinlik düzenleneceğini açıkladı. Festivalin Şanlıurfa'nın farklı yönlerini tanıtmayı amaçladığını söyleyen Bakan Ersoy, Türk müziğinin önemli isimlerinin konserler vereceğini ve çeşitli sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceğini belirtti.

BAKAN ERSOY: ŞANLIURFA ŞU ANDA DÜNYA NEOLİTİK ÇAĞ ARAŞTIRMALARININ DA MERKEZİDİR

Bakan Ersoy, Şanlıurfa'nın somut ve soyut çok özel değerleri barındırdığını, ve her bir zerresinde çok derin, çok zengin bir maneviyat bulunduğunu söyledi. Şanlıurfa'nın sadece bu yönüyle bile ayrıcalıklı bir yer olduğunu ifade eden Ersoy, kentin Göbeklitepe ile ortaya çıkan ve insanlık tarihine dair kabulleri değiştiren muazzam bir arkeolojik zenginliğe de sahip olduğunu vurguladı.

Bakan Ersoy, Şanlıurfa'nın somut ve soyut çok özel değerleri barındırdığını her bir zerresinde çok derin, çok zengin bir maneviyat bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:

“ Rahatlıkla söyleyebilirim ki Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir.” diyen Ersoy şunları kaydetti:

“Biz bu zenginliği; uluslararası ölçekte yürütülen, dünyanın en saygın ve kapsamlı arkeoloji projelerinden biri olan “Taş Tepeler” ile gün yüzüne çıkarmayı sürdürüyoruz. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir.Sesin, sazın ve sözün meclisi Sıra Geceleri’yle kulaklarımızın ve gönlümüzün pasını alan özgün bir müzik kültürü; İsotundan mırrasına, kebabından bostanasına eşsiz bir mutfak;Cülhacılıktan bakır, gümüş ve taş işçiliğine köklü zanaatlar; Dünyanın en eski heykeli olan Balıkgöl Heykeli’nden Amazon kraliçelerinin mozaiklerine; kale, kilise ve camilerinden konak ve bedestenlerine uzanan kadim bir tarih, kültür ve sanat… “

“BİNE YAKIN SANATÇIMIZIN KATILACAĞI FESTİVALDE 300’DEN FAZLA ETKİNLİK DÜZENLENECEK”

Festivalde bine yakın sanatçının yer alacağını belirten Ersoy, Türk müziğinin farklı dallarında halkımızın gönlüne taht kurmuş isimler olan Semicenk, Merve Özbey, Berdan Mardini, Tuğba Yurt, Uğur Işılak, Yavuz Bingöl, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe ve Sinan Akçıl'ın konserler vereceğini açıkladı.

Etkinliklerin Şanlıurfa’nın farklı yönleriyle öne çıkmasını sağlamak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirileceğini de belirten Bakan Ersoy konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bine yakın sanatçımızın katılacağı festivalde 300’den fazla etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikler, Şanlıurfa’nın farklı yönleriyle öne çıkmasını sağlamak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirilecek. Şanlıurfa Arkeoloji Müzemiz bu mekânlardan biri ve Fotomaraton etkinliği de festivalimizin başlangıç etkinliğidir. Fotoğraf sanatına gönül veren ve festivalimize katılım sağlayarak Şanlıurfa’nın tarihini, kültür ve sanatını karelerinde ölümsüzleştirecek olan bütün sanatçılarımıza şimdiden teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Müze meydanı festivalimizin ana sahnesine de ev sahipliği yapıyor. Semicenk, Merve Özbey, Berdan Mardini, Tuğba Yurt, Uğur Işılak, Yavuz Bingöl, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe ve Sinan Akçıl gibi Türk müziğinin farklı dallarında halkımızın gönlüne taht kurmuş isimler burada konser verecekler. Tabii farklı mekânlarda kurduğumuz sahnelerle beraber halk müziğinden Akdeniz ezgilerine, senfonik müzikten tasavvuf musikisine, Çocuk ve Gençlik Korosu dinletilerinden Urfa Sıra Gecesi’ne kadar her nağmenin kendine yer bulduğu bir müzik şöleni yaşanacak. Herkese bu etkinlikleri itinayla takip etmelerini tavsiye ediyorum.”

“YEŞİLÇAM'IN DUAYEN İSİMLERİ ŞANLIURFA’DA OLACAK”

Bakan Ersoy festivalde ayrıca Yeşilçam'ın duayen isimleri Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Serdar Gökhan; yazar, yönetmen ve yapımcı kimliğiyle Türk sinemasına yeni bir soluk kazandıran ve ödüllerle başarısını taçlandıran Derviş Zaim gibi isimlerin de yer alacağını kaydetti.

“Heykellerden fotoğraflara, hat sanatından dijital yerleştirmelere sanatın geçit töreni diyebileceğimiz birçok farklı sergide sanatseverleri ağırlayacağız.” diyen Bakan Ersoy, şunları belirtti:

“Türkiye Kültür Yolu Festivali kültür ve sanatın ulusal ve uluslararası renklerini bir araya getirdiği gibi geleneksel ile moderni de harmanlayan; bir bütün olarak hepsini bir arada sunabilen muazzam bir vitrin. Müzik bu çeşitliliğin bir ayağı ise sergilerimiz bu yönümüzü çok estetik bir şekilde ortaya koyan diğer sac ayağımızdır. Urfa’da da bunu tecrübe edeceksiniz. Heykellerden fotoğraflara, hat sanatından dijital yerleştirmelere sanatın geçit töreni diyebileceğimiz birçok farklı sergide sanatseverleri ağırlayacağız.Elbette sanatın banisi olan sanatçıları halkımızla bir araya getirmek; sanata ilgi duyanlar, merak edip öğrenmek isteyenler için fırsat sunmak çok değerli. Yeşilçam’ın duayen isimleri Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Serdar Gökhan; yazar, yönetmen ve yapımcı kimliğiyle Türk sinemasına yeni bir soluk kazandıran ve ödüllerle başarısını taçlandıran Derviş Zaim burada olacak.  Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Manolis Metzakis’i; Suzan Kardeş, Şoray Uzun, Mehmet Akif Ersoy ve Ömer Başdoğan gibi sahnelerden, ekranlardan ve sosyal medya kanallarından halkımızın sevgi ve beğenisini kazanan isimleri de Urfalılarla buluşturacağız. “

 “ŞANLIURFA’YA DA BENZERSİZ BİR TURİZM ROTASI KAZANDIRMIŞ OLUYORUZ”

Bakan Ersoy şehre yeni bir turizm rotası kazandırıldığını ifade ederek, “Son olarak bugün, ‘Neolitik İnsanın İzinde 12000 Yıllık Hikâye, Sefertepe’den Karahantepe’ye Taş Tepeler Yürüyüşü’ etkinliğinin düzenleneceğini hatırlatmak istiyorum. Sefertepe’den Karahantepe’ye kadar 30 kilometrelik bir parkur hazırlandı. Neolitik döneme ait 12 kazı alanını kapsayan bu rota Neolitik insanların izlerini takip etmek isteyen yerli ve yabancı misafirlerimiz için eşsiz bir deneyim sunacak. Şanlıurfa’ya da benzersiz bir turizm rotası kazandırmış oluyoruz.” dedi.

ETKİNLİKLERE DAVET

Konuşmasında devamında, festival kapsamında düzenlenecek diğer etkinliklere de değinen Bakan Ersoy, geleneksel sanatlar, tiyatro ve opera temsilleri, çocuk etkinlikleri, lezzet durakları ve SOLOTÜRK gösterisi gibi birçok etkinliğin düzenleneceğini anımsatan Ersoy, “Ama hepsini burada anlatmamız mümkün değil. Vatandaşlarımız, kulturyolufestivali.com adresinden bütün etkinlik detaylarına ulaşabilirler. Ancak ben konuşmamı noktalamadan önce Filistin adı, Filistin çatısı altında gerçekleştirilecek olan etkinliklere özellikle dikkat çekmek, halkımızı bunlara özellikle davet etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“FİLİSTİN’E ÖZEL ETKİNLİKLER”

Bakan Ersoy, festivalde Filistin'e özel etkinliklere de yer verileceğini de söyledi. 

Bakan Ersoy, “Elbette Filistin’de yaşanan insanlık suçunu unutmamız imkansız. Şanlıurfa Kültür Yolu Festivalimizde Filistin’de yaşananların daha iyi anlaşılabilmesi için özel bir çaba gösterdik. Bu kapsamda Filistinli büyük usta, karikatürist Naci El Ali’nin ‘Hanzala’sını ağırlayacağız. Şair Nabi Kültür Merkezi’nde, “Filistin Mücadelesi-İnsanlığın Evrensel Yıkımı” sergisi olacak ve 2021 yılında aramızdan ayrılan değerli sanatçımız Şafak Tavkul’un “WHY? (NEDEN?)” isimli animasyon yapımı da ilk kez yine festivalimizde gösterilecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

BAKAN VE BERABERİNDEKİLER HAYRANLIKLA İZLEDİ: 

KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ AÇILIŞINDA HAYRAN BIRAKAN DAVUL ŞOV!

Kentte dokuz gün boyunca çeşitli etkinliklerle geçecek olan festivalin açılışında gerçekleşen davul şov izleyenleri hayran bıraktı.

Programın ardından müze önünde toplanan davulcular Bakan Ersoy ve beraberindekiler ile katılımcıları davul şov performansları ile kendilerine hayran bıraktı.

Aralarında minik davulcuların da olduğu davul şov renkli görüntülere sahne oldu.

Festival, Şanlıurfa'nın farklı yönlerini tanıtmak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirilecek.

Kültür Yolu Festivali renkli görüntülerle başladı! Bakan Ersoy: Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.