Çocuk nefroloji uzmanından ailelere böbrek rahatsızlığı uyarısı

Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Nefroloji Uzmanı Kenan Yılmaz, çocuklarda kronik böbrek yetmezliğinin oldukça sessiz ilerlediğini belirterek, hnastalığın teşhisinde, yapılacak basit bir idrar tahlilinin bile oldukça kıymetli bilgiler verebileceğini söyledi....

Kronik böbrek yetmezliği her yaş grubunda ve çocuklarda da görülebilen ciddi bir hastalık. Yapılan çalışmalar her bir milyon çocuktan 3’ünde kronik böbrek yetmezliği olduğunu gösteriyor. Böbrekler vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için pek çok görev üstleniyor. Böbrekler süzgeç görevi görerek kanda biriken zararlı maddeleri temizler ve vücuttan uzaklaştırırlar. Bunun yanı sıra vücudun su ve tuz dengesini sağlar, kan basıncını düzenler, kan yapımına yardım eder ve hatta kemik gelişimini düzenleyerek kemiklerin güçlü ve kuvvetli olmasını sağlar. Vücuttaki kalsiyum ve fosforun denge içinde olmasından da böbrekler sorumludur. Böbreklerin üstlendiği bu görevleri yerine getiremediği duruma "böbrek yetmezliği" deniliyor ve böbrekler ile daha pek çok organ sistemin çalışamamasına neden oluyor.

Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Nefroloji Uzmanı Kenan Yılmaz, çocuklarda kronik böbrek yetmezliğinin oldukça sessiz ilerlediğini belirterek, hnastalığın teşhisinde, yapılacak basit bir idrar tahlilinin bile oldukça kıymetli bilgiler verebileceğini söyledi.

Çocuk Nefrolojisinin doğumdan itibaren 18 yaşına kadar gerek doğumsal gerekse sonradan kazanılan böbrek ve üriner sistem hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalı olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“Bize başvuran hastalarımız içinde en çok başvuru nedenleri arasında en çok idrar yolu enfeksiyonları, idrarda kan ve protein olması, böbrek taşları, nefrotik sendrom dediğimiz idrarda protein kaybı, yine doğumsal problemler bunlar içinde böbrek genişlemesi, tek böbrek, atnalı böbrek, vezikoüreteral reflü, kistik böbrek hastalıkları bulunmaktadır. Aynı zamanda ani gelişen veya uzun süreli var olan böbrek yetersizlikleri de bizim baktığımız hastalıklar içinde yer almaktadır.”

Böbrek hastaları kendilerine hangi şikâyetlerle başvurduklarını ise Yılmaz, şöyle anlattı:

“Genelde idrarda yanma, ağrı, idrar kaçırma, sık idrara çıkma, idrarda kanama, kan basıncı yüksekliği çocuklarda sıklıkla görmekteyiz. Vücutta, yüzde, gözde şişme şikâyetleri ve genel olarak iştahsızlık, bulantı, kusma, yan ağrısı gibi şikâyetler de çoğunlukla bize başvurmaktadırlar. Böbrek hastalıklarının birçoğu aslında erken tanı ve tedaviyle düzelebilmekte iyileşebilmekte kronik böbrek hastalarına veya diyalize gitmeden önlenebilmektedir. Bizim bölgemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde böbrek taşları özellikle en sık rastladığımız hastalıklar arasındadır. Türkiye'de de kronik böbrek yetmezliğine neden olan sebepler arasındadır. Ancak erken tanıyla ve tedaviyle böbreklerde ciddi bir hasar oluşmadan tedavi edilebilmektedir. Koruyucu önlemler alınabilmektedir. Hastanemizde poliklinik servisinin yanında yatan hastalarımıza tedavi vermekteyiz. Yine hemodiyaliz ve periton diyaliz ünitelerimizde de hastaların diyaliz işlemlerini yapabilmekteyiz.

Böbrek hastalıklarından özellikle korunma amacıyla önerimiz, Güneydoğu Anadolu bölgesinin çok sıcak olması nedeniyle hastalarımız özellikle bol sıvı tüketimine dikkat etmeleri önemli hususların başında geliyor. Bir diğeri de gereksiz antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanımından özellikle sakınmalarını öneriyorum. Herkese sağlıklı günler diliyorum”.

BİHA03 Eki 2022 - 11:25 Şanliurfa- Asayiş