Urfalı eğitimci-yazar Sarmış madde bağımlılarına dikkat çekti

Bir dönem Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi başkanlığı yapan eğitimci-yazar Mehmet Sarmış, madde bağımlısı bireylerin bağımlılık süreçlerinde ailelerine olan etkisine dikkat çekti....

ŞANLIURFA -Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Urfalı eğitimci-yazar Mehmet Sarmış, sosyal medya hesabında uyuşturucuya yönelik dikkat çeken ifadeler kullandı.

Eğitimci-yazar Mehmet Sarmış, madde bağımlıların aileye verdiği etkiye vurgu yaparak, “Uyuşturucu bağımlısı evlendirilir mi? Evlendiriliyor. Bağımlının ailesi diyor ki: ‘evlenirse belki kurtulur’ Aslında biraz da ‘evlensin ki biz kurtulalım’ diyorlar. Bazen karşı taraftan gizliyorlar. Bazen amca, dayı kızını kurban ediyorlar. Bazen kimsesiz bir fakiri buluyorlar. Bazen de zalim bir baba başlık parası karşılığında bile bile kızını veriyor.

Sonuç, kimse kurtulmadığı gibi bela daha çok büyüyor. Profesyonel tıbbi destekle bile kurtulamayan bağımlı, genç ve cahil bir eşle evlenince nasıl kurtulsun? Adam, uyuşturucu işine eşini de bulaştırıyor. ‘Sen hazırla’ diyor. ‘sen gel iğne yap’ diyor. Yapmazsa şiddet uyguluyor. Kadın mecburen yapıyor.

Bu işi kendi çocuklarına bile yaptıranlar var. Karısına ve çocuklarına ‘gidin para kazanın’ deyip uyuşturucu alanlar var. Uyuşturucu böyledir. Durduğu yerde durmaz. Yok edilmezse, yayılır ve yok eder. Yok edilmediği için yok ediyor” ifadelerini kullandı.

BİHA


25 Oca 2023 - 16:18 Şanliurfa- Asayiş