Coşkun: ÖKBYS’den ücret alınmasın

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, sendika olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, ÖKBYS’ye girecek öğretmenlerden ücret alınmaması talebinde bulunduklarını kaydetti.

Coşkun: ÖKBYS’den ücret alınmasın

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim- Bir-Sen) Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ÖKBYS) girecek öğretmen adaylarından talep edilen ücretin alınmaması için sendika olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulundukları ifade etti.

 

Kanunen girilmesi zorunlu olan bir sınavdan ücret alınmasının adaletli olmayacağını belirten Coşkun, şu ifadelere yer verdi:

 

“Kariyer basamakları yazılı sınavında başvuru ücreti alınmamalıdır.

 

Eğitim-Bir-Sen olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na katılacak adaylardan sınav ücreti alınmamasını talep ettik.

 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ÖKBYS) Uygulama Kılavuzu’nda Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na başvuracak adaylardan 530 TL sınav ücreti talep edilmiştir. Ancak ilki geçen yıl yapılan mezkûr sınav için 2022 yılında herhangi bir sınav ücreti istenilmemiş, adaylardan herhangi bir sınav ücreti alınmamıştır.

 

Kariyer uzman yardımcılığı başta olmak üzere mesleğe giriş niteliğindeki sınavların hemen tamamında sınav ücreti alınmamaktadır. Nitekim geçmişte millî eğitim uzmanlığı sınavında adaylardan sınav ücreti istenmemiştir. Buna rağmen kariyer ve liyakat ekseninde öğretmenlik mesleğinde ilerleme yönünden yazılı sınavın kanuni bir zorunluluk olması, zorunlu ve gerekli kılınan bir sınavdan ücret istenilmesi hakkaniyetle ve adaletle bağdaşmaz.

 

Bu nedenle, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na katılacak adaylardan sınav ücreti alınmaması için düzenleme yapılmalıdır”.

 

BİHA

Coşkun: ÖKBYS’den ücret alınmasın

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.