Gastroenteroloji nedir?

Gastroenteroloji, sindirim sistemi ve karaciğer hastalıklarını inceleyen tıp dalıdır. Gastroenteroloji uzmanları, mide, bağırsaklar, karaciğer, pankreas ve safra kesesi gibi sindirim sisteminin tüm organlarını ve bunların hastalıklarını incelemektedir.

Gastroenteroloji nedir?

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sindirim sistemi

Sindirim sistemi, ağızdan başlayıp anüste sonlanan, besinlerin sindirilmesi ve emilmesini sağlayan organların ve yapıların bütünüdür. Sindirim sistemi, ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, anüs ve karaciğer, pankreas ve safra kesesi gibi organlardan oluşur.

Gastroenteroloji hastalıkları

Gastroenteroloji uzmanları, aşağıdaki gibi çok çeşitli sindirim sistemi hastalıklarını teşhis ve tedavi etmektedir:

  • Mide ve bağırsak hastalıkları: Reflü, ülser, gastrit, divertiküloz, divertikülit, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik
  • Karaciğer hastalıkları: Hepatit, siroz, karaciğer kanseri, safra kesesi taşı, pankreas kanseri
  • Sindirim sistemi tümörleri: Mide kanseri, bağırsak kanseri, karaciğer kanseri, safra kesesi kanseri, pankreas kanseri

Gastroenteroloji tanı yöntemleri

Gastroenteroloji uzmanları, hastaların şikayetlerini ve tıbbi öykülerini dinledikten sonra, aşağıdaki gibi çeşitli tanı yöntemlerini kullanarak hastalıkların teşhisini koymaktadır:

  • Fizik muayene: Doktor, hastanın karın bölgesini muayene ederek herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol eder.
  • Kan testleri: Kan testleri, bazı sindirim sistemi hastalıklarının teşhisine yardımcı olabilir.
  • Görüntüleme testleri: Röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi görüntüleme testleri, sindirim sistemi organlarının yapısal değişikliklerini ve hastalıklarını tespit etmeye yardımcı olabilir.
  • Endoskopi: Endoskopi, ince bir tüpün ağızdan veya anüsten sindirim sistemine sokulması ve görüntüleme yapılması işlemidir. Endoskopi, bazı sindirim sistemi hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde kullanılır.
  • Laparoskopi: Laparoskopi, karın duvarına küçük kesiklerden ince bir kamera ve aletler sokulması ve sindirim sistemi organlarının görüntülenmesi işlemidir. Laparoskopi, bazı sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Gastroenteroloji tedavisi

Gastroenteroloji uzmanları, hastaların şikayetlerine ve hastalıklarının ciddiyetine göre, aşağıdaki gibi çeşitli tedavi yöntemlerini uygulamaktadır:

  • İlaç tedavisi: İlaç tedavisi, çoğu sindirim sistemi hastalığının tedavisinde kullanılır.
  • Cerrahi tedavi: Bazı sindirim sistemi hastalıkları, cerrahi müdahale gerektirebilir.

Gastroenteroloji, sindirim sistemi ve karaciğer hastalıklarını inceleyen tıp dalıdır. Gastroenteroloji uzmanları, çeşitli tanı yöntemleri kullanarak hastalıkların teşhisini koymakta ve ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gibi çeşitli tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.


 

Gastroenteroloji nedir?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum