Urfalıların mesafe tanımayan lüks telefon tutkusunu bitirecek haber

Şanlıurfa’da birçok vatandaş son model lüks telefonları daha ucuza alabilmek için kilometrelerce yol kat ederek Kuzey Irak’a gidiyor. Urfalılar aynı telefonu, yol masrafları ve geldikten sonraki kayıt parası dahil Türkiye’de satış fiyatından daha ucuza mal edebiliyor. Ancak 2024’te bu durum değişecek. İşte yeni yılda telefon kayıt ücreti için ödenecek ücret…

Urfalıların mesafe tanımayan lüks telefon tutkusunu bitirecek haber

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son birkaç yıldır akıllı telefon fiyatlarında ciddi bir yükseliş söz konusu. Bu artış ülkede döviz kuru ve vergiler ile birlikte kaçak telefon satışlarına veya yurt dışından daha uyguna getirilen telefonlara talebi artırdı. Şanlıurfa’da ise birçok vatandaş Kuzey Irak’ta son model telefonların fiyatlarının Türkiye’ye göre daha avantajlı olması nedeniyle kilometrelerce yol gidiyor.

 Şanlıurfa’dan Kuzey Irak’a giden bir kişi, aynı telefonu, yol masrafları ve geldikten sonraki kayıt parası dahil çok daha ucuza mal edebiliyor.

Ancak işler 2024’te değişecek.

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye'de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti, yeni yılda artacak. 

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye'de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti, yeni yılda artacak. 

Vergi uzmanı Ozan Bingöl'ün açıklamasına göre, Yeniden Değerleme Oranı (YDO) yüzde 58,46 olarak güncellenecek ve IMEI kayıt ücreti 31.692 TL'ye çıkacak. Bu ücretin yıllar içindeki değişimi dikkat çekiyor:

2015: 131.50 TL
2018: 500 TL
2019: 1.500 TL
2020: 1.838,70 TL
2021: 2.006,20 TL
2022: 2.732,40 TL
2023 (7 Temmuz öncesi): 6.091,30 TL
2023 (8 Temmuz ve sonrası): 20.000 TL
2024: 31.692 TL

IMEI kayıt ücreti, yurt dışından getirilen akıllı telefonların Türkiye'de kullanılabilmesi için ödeniyor. Yeniden Değerleme Oranı, vergi, ceza, harç, tarife ve benzeri kalemlere ilişkin maktu tutarlardaki yıllık artışlarda esas alınıyor. YDO, Yurtiçi Üretici Fiyatları Genel Endeksi'nde (Yİ-ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranını temsil ediyor. Bu oran, ekonomik koşullara göre her yıl değişebiliyor.

IMEI kayıt ücretinin artmasıyla birlikte yurt dışından telefon getiren kişilerin bu maliyeti göz önünde bulundurarak işlem yapmaları gerekecek. 

Urfalıların mesafe tanımayan lüks telefon tutkusunu bitirecek haber

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.