İş cinayetlerinde korkunç tablo: 10 ayda…

İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisinin raporuna göre ekim ayında 150, yılın ilk on ayında en az 1634 işçi yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinde korkunç tablo: 10 ayda…

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin ekim ayı raporu yayınlandı. Rapora göre ekim ayında 150, yılın ilk on ayında ise en az 1634 işçi yaşamını yitirdi.

İSİG Meclisi'nin yayınladığı raporda şunlar öne çıktı:

İstihdamın büyük çoğunluğunun kısa süreli, işin bitimine ya da işin bir kısmının yapımına dayalı olduğu, taşeron çalışmanın başat olduğu inşaat işkolunda bu ay ‘çoğu yüksekten düşme' nedeniyle en az 41 işçi hayatını kaybetti.

Bu ay sanayi sektöründe en az 20 gıda, maden, kimya, tekstil, ağaç, çimento, metal, enerji ve tersane işçisi yaşamını yitirdi. En az 8 moto kurye yaşamını yitirdi. En az 6 göçmen işçi hayatını kaybetti.

 

Rapor

EN ÇOK ÖLÜM İNŞAAT İŞ KOLUNDAN

Ekim ayında hayatını kaybeden işçilerin işkollarına göre dağılımı şöyle oldu:

İnşaat, yol işkolunda 41 işçi; tarım, orman işkolunda 31 emekçi (17 işçi ve 14 çiftçi); taşımacılık işkolunda 20 işçi; konaklama, eğlence işkolunda 12 işçi; belediye, genel işler işkolunda 9 işçi; metal işkolunda 5 işçi; gıda, şeker işkolunda 4 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 3 işçi; enerji işkolunda 3 işçi; sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 3 işçi; savunma, güvenlik işkolunda 3 işçi; petro-kimya, lastik işkolunda 2 işçi; çimento, toprak, cam işkolunda 2 işçi; madencilik işkolunda 1 işçi; ağaç, kâğıt işkolunda 1 işçi; iletişim işkolunda 1 işçi; basın, gazetecilik işkolunda 1 işçi; gemi, tersane, Deniz, Liman işkolunda 1 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 7 işçi hayatını kaybetti.

EN ÇOK ÖLÜM TRAFİK KAZALARINDAN

 Nedenlerine göre dağılımı şöyle oldu: 

Trafik, servis kazası nedeniyle 38 işçi; yüksekten düşme nedeniyle 27 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 22 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 21 işçi; şiddet nedeniyle 11 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 7 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 6 işçi; intihar nedeniyle 4 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 3 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 1 işçi; diğer nedenlerden dolayı 10 işçi hayatını kaybetti.

3 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yaş gruplarına göre dağılımı şöyle oldu:

14 yaş ve altı 1 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 2 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 28 işçi, 30-49 yaş arası 67 işçi, 50-64 yaş arası 32 işçi, 65 yaş ve üstü 8 işçi, yaşını bilmediğimiz 12 işçi hayatını kaybetti.

 

 

İş cinayetlerinde korkunç tablo: 10 ayda…

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.