MEB’den Urfa’daki okullara uyarı gibi yazı!

MEB'in Şanlıurfa'daki okullara gönderdiği yazıda, okullarda düzenlenecek sosyal etkinliklerle ilgili dikkat edilmesi gerekenlere yer verildi. Yazıda, etkinliklerin milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri kazandırmaya yönelik olması gerektiği vurgulandı.

MEB’den Urfa’daki okullara uyarı gibi yazı!

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner imzalı resmi yazı Şanlıurfa dahil 81 ile  gönderildi.

Yazıda, okullarda düzenlenecek sosyal etkinlerle ilgili dikkat edilmesi gerekenlere yer verildi. Düzenlenen etkinliklerde sorumluluk duygusu geliştirmeye, milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri kazandırmaya yönelik bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda düzenlenen tüm etkinliklerin nasıl yapılacağı MEB’in Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde düzenlendiği kaydedildi.

Genel Müdür Fethullah Güner imzalı resmi yazı şu şekilde;

“Her tür ve seviyedeki eğitim kurumlarında; öğrencilerde sorumluluk duygusu geliştirmeye, millî, manevî, ahlaki, insanî ve kültürel değerleri kazandırmaya yönelik bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda düzenlenecek sosyal etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından eğitim kurumlarında yapılacak sosyal etkinlikler, usul ve esaslar İlgi Yönetmelikte düzenlenmiştir. 

Adı geçen Yönetmelikte; eğitim kurumlarında yürütülecek tüm sosyal etkinliklerin 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nda yer alan Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uygun olarak düzenleneceği kuralı getirilmiş olup öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygusu geliştirmek, öğrencileri şiddet ve zararlı alışkanlıklardan korumak, millî, manevi ve kültürel değerleri yaşatmak, yaygınlaştırmak ve bu değerlerin yeni nesillere aktarımını sağlamak amacıyla çalışmalar yapılacağı belirtilmiştir. 

Bu nedenle özel okullarda/kurumlarda düzenlenecek etkinliklerin dini ve millî bayram kutlamalarının ülkemizin örf, adet ve geleneklerine uygun olarak düzenlenmesi; yapılacak faaliyet ve konuşmaların öğrencilere millî kültürü tanıtması; etkinlik programlarının millî, manevi değerleri benimsetecek ve yüceltecek şekilde hazırlanarak faaliyetlerin bu program çerçevesinde pedagojik esaslara ve yaş seviyelerine uygun yürütülmesi gerekmektedir. 

Bu doğrultuda belirli gün ve haftalar çizelgesinde yer alan içerik ile ilgi Yönetmelik çerçevesine göre etkinliklerin yürütülmesi, millî kültür ve değerlerimizle uyumlu olmayan etkinliklere kurumlarda yer verilmemesi gerekmektedir. Konu hakkında ilçe millî eğitim müdürlükleri ve özel okulların/kurumların bilgilendirilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

MEB’den Urfa’daki okullara uyarı gibi yazı!

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.