Şanlıurfa’da bu geceye dikkat!

Şanlıurfa'da 21 Aralık’ta yılın en uzun gecesi yaşanacak. En uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık aynı zamanda dünyanın ekseninin eğikliği nedeniyle Kuzey Yarım Küre'de kışın başlangıcını simgeliyor. İşte detaylar…

Şanlıurfa’da bu geceye dikkat!

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21 Aralık'ta, Kuzey Yarım Küre Güneş'ten en uzak noktada bulunur. Bu nedenle, bu tarihte Kuzey Yarım Küre'ye gelen güneş ışınları daha az açıyla gelir. Bu da, ışınların daha az enerji yaymasına neden olur. Bu enerji azalması nedeniyle, Kuzey Yarım Küre'de daha az ısı ve ışık alınır. Bu durum, en uzun gece yaşanmasına neden olur.

En uzun gece yaşanan 21 Aralık'tan sonra, Kuzey Yarım Küre'de Güneş'e olan uzaklık azalmaya başlar. Bu nedenle, gündüzler uzamaya ve geceler kısalmaya başlar. Bu süreç, 21 Haziran'da Kuzey Yarım Küre'de yazın başlangıcıyla sona erer.

Kış güneş dönencesi olarak adlandırılan 21 Aralık tarihi, kuzey yarımküre için kışın başlangıcını temsil eder. Bu tarihte, kuzey yarımküre, Güneş'e en çok eğik olan pozisyonda bulunur. Kuzey yarımküredeki bu dönemde, Kuzey Kutbu'na en yakın olan bölgelerde günler kısadır ve gece süresi en uzunudur.

Güneş'in ışınları, Kuzey Kutbu'na daha dik bir açıyla gelir, bu da 21 Aralık'ta Kuzey Yarımküre'de en düşük güneş ışığı alımını sağlar. Bu durum, günün kuzeydeki bölgelerde daha kısa, gece süresinin ise daha uzun olmasına neden olur. Güneş ışınları ekvatora daha düz bir açıyla gelir, bu nedenle ekvatordaki bölgelerde gece ve gündüz süreleri daha dengelidir.

Buna karşılık, 21 Haziran'da Güneş, güney yarımküre için en yüksek noktada olup, güneyde yazın başlangıcını temsil ederken, kuzey yarımkürede yazın başlangıcını temsil eder.

URFA TÜRKİYE ORTALAMASINA GÖRE DAHA KISA OLACAK!

Şanlıurfa'da 21 Aralık'ta yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bu gece, gündüz süresi 10 saat 15 dakika sürecek. Dünyanın ekseninin eğikliği nedeniyle, Kuzey Yarım Küre'de 21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir. Bu nedenle, Kuzey Yarım Küre'deki en kuzey şehirleri en uzun geceyi yaşar. Şanlıurfa, Türkiye'nin en güneydoğusunda yer alan bir şehirdir. Bu nedenle, Urfa'da 21 Aralık'ta yaşanacak en uzun gece, Türkiye ortalamasına göre daha kısa olacaktır.

PEKİ, TÜRKİYE'DE EN UZUN GECE NEREDE YAŞANIR?

Türkiye'de en uzun gece, ülkenin en kuzey noktasında bulunan Sinop'ta yaşanır. Sinop'ta 21 Aralık'ta gündüz süresi 15 saat 6 dakika sürecek. 

Dünyanın ekseninin eğikliği nedeniyle, Kuzey Yarım Küre'de 21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir. Bu nedenle, Kuzey Yarım Küre'deki en kuzey şehirleri en uzun geceyi yaşar.

Sinop'tan sonra Türkiye'de en uzun geceyi yaşayan şehirler sırasıyla Artvin, Rize, Giresun, Ordu, Trabzon ve Samsun'dur.

 

 

 

Şanlıurfa’da bu geceye dikkat!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum