Karadeniz'in coğrafi güzellikleri

Karadeniz, Türkiye'nin kuzeyinde yer alan bir bölgedir. Karadeniz, doğal güzellikleri ile ünlüdür. Karadeniz'de dağlar, ormanlar, akarsular, göller ve yaylalar bulunur.

Karadeniz'in coğrafi güzellikleri

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz Dağları

Karadeniz'in kuzeyinde, Karadeniz Dağları yer alır. Karadeniz Dağları, 1500-2000 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Karadeniz Dağları, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz olmak üzere üç bölüme ayrılır.

Doğu Karadeniz Dağları, Gürcistan sınırından başlayarak Giresun'a kadar uzanır. Doğu Karadeniz Dağları, Zigana, Kaçkar, Kop ve Soğanlı gibi önemli dağları içerir.

Batı Karadeniz Dağları, Zonguldak'tan başlayarak Sinop'a kadar uzanır. Batı Karadeniz Dağları, Bolu, Kastamonu ve Çankırı gibi illerden geçer. Batı Karadeniz Dağları, Bolu Dağları, Ilgaz Dağları ve Küre Dağları gibi önemli dağları içerir.

Orta Karadeniz Dağları, Samsun'dan başlayarak Sinop'a kadar uzanır. Orta Karadeniz Dağları, Amasya, Tokat ve Çorum gibi illerden geçer. Orta Karadeniz Dağları, Canik Dağları, Niksar Dağları ve Aladağlar gibi önemli dağları içerir.

Karadeniz Ormanları

Karadeniz'in büyük bir bölümü ormanlıktır. Karadeniz ormanları, gür ve zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Karadeniz ormanları, kayın, ladin, çam, köknar gibi ağaçlarla kaplıdır. Karadeniz ormanları, yaban hayatı açısından da zengindir. Karadeniz ormanlarında, ayı, kurt, geyik, tavşan, kuş gibi birçok hayvan yaşar.

Karadeniz Akarsuları

Karadeniz'de birçok akarsu bulunur. Karadeniz akarsuları, kısa ve denize hızlı bir şekilde dökülür. Karadeniz akarsuları, gür ormanların içinden geçer. Karadeniz akarsuları, rafting, kano gibi su sporları için uygundur.

Karadeniz'in en önemli akarsuları arasında Çoruh, Yeşilırmak, Kızılırmak, Sakarya ve Filyos nehirleri bulunur.

Karadeniz Gölleri

Karadeniz'de birçok göl bulunur. Karadeniz gölleri, genellikle küçük ve sığdır. Karadeniz gölleri, zengin bir balık türüne sahiptir. Karadeniz gölleri, balıkçılık ve turizm açısından önemlidir.

Karadeniz'in en önemli gölleri arasında Sera Gölü, Uzungöl, Yedigöller, Abant Gölü ve Sapanca Gölü bulunur.

Karadeniz Yaylaları

Karadeniz'de birçok yayla bulunur. Karadeniz yaylaları, gür otluklarla kaplıdır. Karadeniz yaylaları, yaz aylarında yayla turizminin önemli bir merkezidir.

Karadeniz'in en önemli yaylaları arasında Ayder Yaylası, Uzungöl Yaylası, Pokut Yaylası, Kaçkar Yaylası ve Yedigöller Yaylası bulunur.

Karadeniz'in coğrafi güzellikleri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum