Şanlıurfa'da 3 yıldır tamamlanamayan okul Meclis gündeminde

Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan ve depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek 2021 yılında yıkılan Vatan Ortaokulu'nun inşaatının neden tamamlanmadığını Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e sordu.

Şanlıurfa'da 3 yıldır tamamlanamayan okul Meclis gündeminde

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde bulunan ve depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek 2021 yılında yıkılan Vatan Ortaokulu'nun inşaatının neden tamamlanmadığını Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e sordu.

AYAN: MAĞDURİYETLERİN BİR AN ÖNCE GİDERİLMESİNİ TALEP ETMEKTEDİR

Ayan'ın soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“879 öğrencisi bulunan okulun yıkılması ardından yüzlerce öğrenci, eğitimlerinin geri kalanını Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu’nda görmeye başlamıştır. 2021 yılından bu yana gerek Vatan Ortaokulu’nun gerekse Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu’nun öğrenci ve velileri bu durumdan kaynaklanan mağduriyetlerin bir an önce giderilmesini talep etmektedir. 

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okulun yıkımı ardından çok kısa süre içerisinde okulun yeniden yapılacağı ve eğitim-öğretim hayatına döneceğini söylemesine rağmen Vatan Ortaokulu hâlâ faaliyete girmemiştir. Yarım kalan okul inşaatı önünde basın açıklaması ve yetkililere çağrıda bulunan veliler, çocuklarının; Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu’nda kalabalık sınıf ortamlarında eğitim gördüğünü, Çok uzak yerlerden zorlayıcı koşullarda okula gelip gittiklerini, Evlerinden daha uzak okullara gitmek zorunda kaldıklarını ifade etmişlerdir. Vatan Ortaokulu’nun inşaatı, normal şartlarda geçen sene bitmesi beklenmekte iken inşaat çalışmaları yarım bırakılmış, güvenlik görevlileri dışında işçilerin olmadığı görülmüştür. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne mağduriyetlerini ifade eden velilere, okulun ne zaman faaliyete geçeceğine dair hiçbir bilgi verilmemiş, açıklama yapılmamıştır. Büyük oranda inşaatı tamamlanmış olan okula öğrencilerin ne zaman döneceği, 3 yıldır devam eden mağduriyetin ne zaman sona ereceğine dair yetkililerin sorumluluk alması ve etkili adımlar atması gerekmektedir. Okul inşaatlarının ve eğitim-öğretim faaliyetlerinden sorumlu olan Bakanlığınızın konu hakkında velileri ve Urfa halkını aydınlatması beklenmektedir.”

Ayan'ın soru önergesindeki sorular şu şekilde:

“Şanlıurfa Haliliye ilçesinde yer alan Vatan Ortaokulu inşaatı, geçen üç yıla rağmen neden tamamlanmamıştır?

Vatan Ortaokulu inşaat ve yapımı hangi kurum ve kurumların sorumluluğundadır?

Vatan Ortaokulu’nun inşaat ihalesi hangi şirket/ şirketlere verilmiştir? Vatan Ortaokulu yapımına dair ihalenin ne kadar sürede tamamlanması öngörülmüş, sözleşmede yüklenici şirkete verilen süre ne kadardır?

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü bugüne kadar Vatan Ortaokulu’yla ilgili Bakanlığınıza herhangi bir bilgilendirme yapılmış mıdır?

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bugüne kadar veliler tarafından kaç başvuru yapılmıştır? Yapılan başvurulara herhangi bir cevap verilmiş midir?

Vatan Ortaokulu’nun inşaatı neden durdurulmuş ve devam etmemektedir? İnşaat çalışmaları ne zaman ve kim tarafından devam ettirilecektir?

Vatan Ortaokulu’nun yapımı ne zaman sona erecek ve okul ne zaman eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacaktır?

Depreme ve afetlere dayanaklı olmayan okul binalarıyla ilgili, öğrenci ve velileri mağdur etmeyecek şekilde yenileme ve yeniden inşa çalışmalarına dair Bakanlığınız nasıl bir yöntem ve çalışma izlemektedir?

Bakanlığınız, yıkılan ve yeniden yapılacak okul binalarıyla ilgili yaşanan mağduriyetleri gidermek üzere hangi tedbir ve planlamaları yapmaktadır?

Şanlıurfa’da kaç yıkılması ve yenilenmesi gereken okul vardır? Bu okulların toplam kontenjanı kaçtır, okullarla ilgili sistematik bir dönüşüm projeniz var mıdır?”

Şanlıurfa'da 3 yıldır tamamlanamayan okul Meclis gündeminde

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum