Prof. Dr. Naci Görür'den çarpıcı açıklama! “Adıyaman kendi depremini yaşamadı”

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Adıyaman'da yaptığı konuşmada, kentin levha sınırına yakınlığı nedeniyle büyük bir deprem riski altında olduğunu açıkladı. Görür, Doğu Anadolu Fayı'nın 500 yıllık periyotlarla deprem ürettiğini ve Adıyaman'ın son büyük depremi yaşamadığını söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür'den çarpıcı açıklama! “Adıyaman kendi depremini yaşamadı”

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin davetlisi olarak geldiği Adıyaman’da ‘Depreme Dirençli Kentler’ sempozyumunda konuştu.

Görür, Adıyaman'ın depreme dayanıklı binalar ve kentsel planlama ile bu riskten korunabileceğini vurguladı.

Görür, "Bu depremler, Bitlis-Zagros Kuşağı'nda deprem olma periyodunu 50 yıla kadar öne çekmiş olabilir." dedi.

“ADIYAMAN KENDİ DEPREMİNİ YAŞAMADI”

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

 “Adıyaman levha sınırına çok yakın bir yerde yerleşmiştir. Dolayısıyla bu fay, Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde deprem üretir. Şimdi bu ne kadar zamanda deprem üretir? Bunun tekerrür periyodu 500 senede birdir. Her 500 senede bir deprem üretir. Her 500 senede bir aşağı yukarı Karlıova’dan Antakya Suriye’ye kadar olan yer, yerle bir olmuş. Yapılmış, bir daha yerle bir olmuş, bir daha yapılmıştır. Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Bu Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için sizde yakın olduğunuz için duydunuz. Yakınsınız diye sizi de yıktı.

Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına denk gelen enerjiyi açığa çıkarttı. Muazzam bir enerji. Şimdi bu enerjinin önemli bir kısmı hemen yakınında olan Bitlis Zağros Kuşağı'na yüklendi. Ne demektir bu? Bu kuşakta deprem olma periyodunu öne çekti demektir. Yani 300-500 sene sonra deprem üretecekken, ekstra bir enerji yüklendiği için belki de 50 seneye çekti”.

Prof. Dr. Naci Görür'den çarpıcı açıklama! “Adıyaman kendi depremini yaşamadı”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum