Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sayısı belli oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'de eğitim alan yabancı öğrenci sayısını açıklayarak, "Uluslararası öğrenciler konusuna bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sayısı belli oldu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı  Prof. Dr. Özvar, uluslararasılaşmanın önemine değinerek, Türkiye'nin bu alandaki stratejik hedeflerini paylaştı.

Türkiye'nin yükseköğretimde uluslararası bir eğitim merkezi haline geldiğini belirten Özvar, ülkede bulunan üniversitelerde 198 farklı ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrencinin eğitim aldığını ifade ederek şunları söyledi: 

"Bu hedef, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de yer almış bir hedeftir. Bugün, ülkemizdeki üniversitelerde 198 farklı ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Bu yönüyle ülkemiz dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girmiş ve yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Hedefimiz, uluslararası öğrenci sayısında dünyada ilk 5’e girmektir."

YABANCI ÖĞRENCİLERE SORUN OLARAK BAKMAK YANLIŞ

Prof. Dr. Özvar “Uluslararası öğrencilerin mevcudiyeti Türk vatandaşı öğrencilerimiz için herhangi bir hak kaybına neden olmamaktadır. Uluslararası öğrenciler konusuna bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin sayısı belli oldu

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.