TMO'dan sürpriz buğday ve arpa kararı! Üretici şaşkın

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday hasadı öncesi satış fiyatlarını açıkladı ve buğday fiyatlarında dikkate değer bir artış yaşandı. TMO'nun duyurusuna göre, ekmeklik buğday fiyatlarında 450 lira birden yükselme yaşanırken, makarnalık buğday fiyatlarında da artış yaşandı.

TMO'dan sürpriz buğday ve arpa kararı! Üretici şaşkın

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toprak Mahsulleri Ofisi güncel ekmeklik buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve mısır satış fiyatını duyurdu. 

Ekonomik kriz nedeniyle gübre fiyatı, akaryakıt fiyatları gibi girdi maliyetleri artan üreticiler TMO'dan alım fiyatı beklerken, satış fiyatı gelmesi akıllarda soru işareti oluşturdu. 

Kurum ekmeklik buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve 2022 mahsulü mısır kişi ve kuruluş ayrımı olmaksızın peşin bedel mukabili serbest olarak, makarnalık buğday kullanıcısına (makarna, şehriye, bulgur ve irmik fabrikalarına), 2023 mahsulü mısır kullanıcısına [kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanlara (beyaz et, yumurta) ve yem fabrikalarına] peşin bedel mukabili serbest olarak satılacağı ifade edildi. 

MAKARNALIK BUĞDAY FİYATI 300 LİRA YÜKSELDİ

Buğday hasadı öncesi kurum makarnalık buğday fiyatını 300 lira artırırken, ekmeklik buğday fiyatını ise 450 lira birden yükseltti. Çavdar, tritiklale ve mısır satış fiyatında ise 660 lira artış yapılırken, arpa fiyatlarında bir artış yapılmayarak Nisan fiyatı ile satışa devam edilecek.

TMO, Nisan ayında yerli makarnalık buğdayın satış fiyatını 10700 TL/ton olarak açıklarken, Mayıs satış fiyatı 11000 TL/ton olarak belirlendi. TMO, düşük vasıflı makarnalık buğday fiyatında ise bir artışa gitmeyerek 10000 TL/ton’dan satacak.

EKMEKLİK BUĞDAY FİYATI 450 LİRA BİRDEN ARTTI

TMO, düşük vasıflı ekmeklik buğday fiyatına 250 lira artırırken, ithal ve birinci kalite ekmeklik buğday fiyatlarına ise 450 lira zam yaptı. Nisan ayında beyaz ekmeklik buğday 9800 TL/tondan satılırken, Mayıs ayı satış fiyatı ise 10250 TL/ton oldu. İthal ekmeklik buğday ise 9700 TL/tondan 10150 TL/tona çıkarıldı.

ARPA FİYATLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADI

TMO, Nisan ayında arpa satış fiyatını 7925 TL/ton olarak açıklarken, Mayıs ayında aynı fiyattan satışa devam edilecek. TMO, çavdar, tritikale, yulaf ve mısır satış fiyatlarında 660 TL artışa gitti.

Nisan ayında çavdar, tritikale, yulaf ve mısır 6950 TL/tondan satılırken, bu 4 ürünün Mayıs ayı satış fiyatı 7610 TL/ton olarak açıklandı. 2022 yılı mahsulü yulaf fiyatı ise 500 lira artırılarak 5650 TL/tondan 6150 TL/tona yükseltildi.

TMO'dan sürpriz buğday ve arpa kararı! Üretici şaşkın

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.