Şanlıurfa Barosu da destek verdi! TBB'den İsrail Büyükelçiliği'ne siyah çelenk

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Abdulkadir Tok’un da aralarında bulunduğu Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 81 il barosu, İsrail'in Filistin'in Refah kentindeki çadır kentlerde yaşayan sivillere yönelik saldırılarını Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Şanlıurfa Barosu da destek verdi! TBB'den İsrail Büyükelçiliği'ne siyah çelenk

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Av. Erinç Sağkan, TBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Şanlıurfa Barosundan Avukat Abdulkadir Tok'un da aralarında bulunduğu çok sayıda Baro Başkanı İsrail'in Filistin'de sivil vatandaşlara yönelik düzenlediği saldırıları protesto etmek İsrail Büyükelçiliği binası önüne siyah çelenk bıraktı.

TBB Başkanı Avukat Erinç Sağkan, barolarla birlikte yaklaşık 8 aydır devam eden İsrail'in "soykırıma dönüşmüş" politikasına ve savaş suçlarına karşı bir kez daha tepki göstermek için toplandıklarını ifade etti.

Ardından Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız da 81 il barosu adına hazırlanan ortak bildiriyi okudu.

Yıldız, “İsrail savaş uçakları tarafından 26 Mayıs tarihinde Gazze Şeridinin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş; çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45'ten fazla Filistinli yaşamını yitirirken; onlarca Filistinli ise yaralanmıştır. Daha önce Uluslararası Adalet Divanı İsrail'in; Refah'taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini durdurması gerektiğine hükmetmesine karşın; İsrail'in Refah'ta sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam göstermektedir ki; İsrail devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası hukuku tanımaktadır. Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail'e karşı alınan kararlardan ilki "Gazze'deki Filistinli grubun kısmen ya da tamamen fiziksel olarak yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek askeri saldırıların ve Refah vilayetindeki diğer eylemlerin derhal durdurulması" şeklinde iken; İsrail'in Uluslararası Adalet Divanının karalarını yok sayan saldırısı İsrail devletinin; çok açık devlet terörü uyguladığını göstermektedir. 

İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail'e karşı en sert tepki vermeye, İsrail'in hukuk dışı saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz. Bilinmelidir ki "hiçbir şey yapılmayarak, sessiz kalınarak da adaletsizliğe ortak olunabilir." İsrail'in aylardan beri Gazze başta olmak üzere Filistin kentlerine ve en son Refah'ta gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan her ülke her uluslararası kuruluş her insan da bu adaletsizlikten sorumludur. 

Bu zulme sessiz kalanlar tarih ve hukuk önünde mutlaka suç ortağı olarak anılacak ve tarihe kara bir leke olarak geçeceklerdir. İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde Uluslararası mevzuat ile TCK m:76 ve 77.maddelerinde de düzenlendiği gibi Soykırım ve İnsanlığa karşı suçları işlemiş ve işlemeye devam etmektedir. Bu nedenlerle TCK m:13/3 gereğince söz konusu bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye'de yargılanmaları için Adalet Bakanımıza talepte bulunması çağrısında da bulunuyoruz, zira bu çağrımız uluslararası mevzuat kadar ulusal mevzuatın da bir gereğidir. Bizler 81 İl Barosu olarak; İsrail'in Refah'ta sivil halka yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamı en sert şekliyle kınıyor; yaşam hakkından, hukuktan yana olan herkesi, her ülkeyi İsrail'in barbarca saldırılarını önlemeye ve Filistin halkıyla yan yana olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Barosu da destek verdi! TBB'den İsrail Büyükelçiliği'ne siyah çelenk

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.