Şanlıurfalıların vazgeçilmezi artık marketlerde olmayacak! Satışı yasaklandı

Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan nar ekşisi, artık marketlerde artık satılmayacak. Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelik değişikliği ile nar aroması içeren ürünlerin satışına yeni kontrol şartları getirildi. Bu değişiklik kapsamında, nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünler artık yurt içinde satılamayacak.

Şanlıurfalıların vazgeçilmezi artık marketlerde olmayacak!  Satışı yasaklandı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şanlıurfalılar, nar ekşisini yemeklerinde ve sofralarında yaygın olarak kullanırlar. Ancak, Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelik değişikliğiyle, nar aroması içeren ürünlerin satışına yeni kontrol şartları getirildi. Bu değişiklik kapsamında, nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünler artık yurt içinde satılamayacak.

Gıda yönetmeliği ve denetimleri kapsamında Türkiye'de nar aroması içeren ürünlerin satışına yeni kontrol şartları getirildi. Bu gelişme, nar ekşisi veya nar aroması etiketi taşıyan ürünlerin satışını etkileyecek. Türkiye'deki gıda yönetmelikleri, tüketicilerin güvenliği ve sağlığını korumak amacıyla düzenli olarak güncellenir. Bu bağlamda, nar aroması veya nar ekşisi içeren ürünler, daha sıkı denetim ve düzenlemelere tabi tutulacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapan Yönetmelik" ile nar ekşisi ürünlerine önemli düzenlemeler getirdi. Bu yeni düzenlemeler kapsamında, nar ekşisi ürünlerinin üretiminde yalnızca nar suyu ve nar suyu konsantresi kullanılacak, herhangi bir başka gıda maddesi eklenmesine izin verilmeyecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni düzenlemesi, "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapan Yönetmelik" olarak Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu düzenleme doğrultusunda, nar ekşisi veya nar aroması etiketi taşıyan ürünler, nar suyu ve nar suyu konsantresi dışında herhangi bir gıda maddesi eklenmeden üretilecek.

Bu değişiklik, nar sosları, narlı soslar, nar ekşili soslar, nar aromalı şuruplar ve nar ekşili şuruplar gibi ürünlerin, yalnızca nar suyu ve nar suyu konsantresi kullanılarak üretileceği anlamına gelir. Bu ürünlerin içerisine başka gıda maddeleri eklenmesine artık izin verilmeyecek.
Bu kapsamda nar ekşisine benzeyen bütün ürünler piyasaya sürülmeyecek, izinsiz ulusal pazara arz edilen ürünler ise 30 Haziran 2024 tarihi itibariyle piyasada yer almıyor.

Şanlıurfalıların vazgeçilmezi artık marketlerde olmayacak! Satışı yasaklandı

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.