Şanlıurfa’da öğrencilere anız yakmanın zararları anlatıldı

Haliliye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilciliği, hububat anızlarının yakılmaması konusunda ortak bir çalışma başlattı. Bu çalışma kapsamında, Şanlıurfa’ya bağlı Umut köyünde ilkokul öğrencilerine yönelik bir eğitim programı düzenlendi.

Şanlıurfa’da öğrencilere anız yakmanın zararları anlatıldı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞANLIURFA- Haliliye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilciliği, hububat anızlarının yakılmaması konusunda ortak bir çalışma başlattı.

Eğitim programına TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Profesör Doktor Ali Rıza Öztürkmen, Haliliye İl Tarım ve Orman Müdürü Faruk Çetiner, ziraat mühendisleri, okul öğretmeni Arzu Boztepe ve 35 öğrenci katıldı.

Sınıfta anız yakmanın zararları hakkında verilen eğitimin ardından, uygulamalı eğitim için öğrenciler anız tarlasına götürüldü. Profesör Doktor Ali Rıza Öztürkmen, toprakta canlıların yaşadığını öğrencilere göstererek anız yakmanın zararlarını açıkladı. Öztürkmen, anızların yakılmasıyla faydalı mikroorganizmaların ve solucan gibi canlıların öldüğünü, topraktaki organik maddenin yandığını belirtti. Anızları yakmadan tarımsal zararlı böcekleri yiyen ve doğal biyolojik mücadele canlılarının korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Haliliye İl Tarım ve Orman Müdürü Faruk Çetiner de öğrencilere anızların yakılmaması gerektiğini anlattı. Çetiner, toprak verimliliğini korumanın ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının önemini vurguladı.

Okul öğretmeni Arzu Boztepe, eğitimden sonra öğrencilerin bilinçlendiğini ifade etti. Öğrenciler, aldıkları eğitim sonrasında velilerine anızları yakmamaları gerektiğini söyleyeceklerini belirttiler. Programın ardından yolda geçen araçları durdurarak vatandaşlara da anızların yakılmaması gerektiğini anlattılar.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Tekçe, hububat hasadından sonra tarlaların yakılmasına gerek olmadığını ve doğrudan anıza ekim yapabilen yeni teknolojik aletlerin piyasaya sürüldüğünü belirtti. Bu gelişme, tarımda sürdürülebilirliği artırarak toprak verimliliğini korumak adına büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bu eğitim programı ile geleceğin çiftçileri, toprağın ve doğanın korunması konusunda bilinçlendirilmiş ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına teşvik edilmiştir.

Anız Nedir?

Anız, buğday ve arpa gibi tahıllar hasat edildikten sonra tarlada geriye kalan köklü saplara veya sürülmemiş tarlaya verilen addır.

Şanlıurfa’da öğrencilere anız yakmanın zararları anlatıldı

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.