Engelli yakınlarının vefatında ailelere ÖTV şoku: Yeni vergi paketi tartışma yaratıyor

ÖTV’den muaf araç satın alan engellilerin vefatı sonrasında, ailelerinden ÖTV ödemesi alınmasını öngören bir maddenin yeni vergi paketine eklendiği iddia edildi. Bu düzenleme, engelli bireylerin yakınlarının üzerine yeni bir mali yük getirecek.

Engelli yakınlarının vefatında ailelere ÖTV şoku: Yeni vergi paketi tartışma yaratıyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf araç satın alan ailelerin, engelli yakınlarının vefatı halinde aracın ÖTV’sini ödemesini gerektirecek bir maddenin yeni vergi paketine eklendiği belirtiliyor. Bu düzenleme, engelli ailelerin üzerine yeni bir mali yük getirecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, engelli ailelerin devletin desteğine ihtiyaç duyarken böylesine ağır bir yükle karşılaşmalarının büyük bir haksızlık olduğunu vurguladı. Dankaz, “Ömürleri çileyle geçen engelli aileler devletten destek beklerken tam aksine yeni yükler getirilmesi çok ağır oldu. Aynı zamanda yoksullukla mücadele eden milyonlarca aile şimdi de ÖTV mirasını ödemek için borçlanacak, elindekini avucundakini satıp vergiye yatıracak” dedi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Vekilliğini de yürüten ve iki engelli oğluyla yaşam mücadelesi veren Aynur Dankaz, düzenlemeye yönelik eleştirilerini şöyle ifade etti: “Engelli aileleri hayatları boyunca hem maddi hem manevi olarak ağır bir yükün altına giriyor. Hayatı biraz olsun kolaylaştırmak için araç zaruri ihtiyaç. Borç harç aldığımız araç için şimdi engellimizi kaybedince vergi ödemek zorunda kalacağız. Bu verginin engelli ailelerini cezalandırmaktan başka bir anlamı yok. Devlet nefes almayalım diye mi uğraşıyor? Çoğu yoksul olan engelli aileleri o vergiyi ödeyebilmek için ya aracını satacak ya da yeniden borçlanacak.”

Yeni düzenleme, engelli bireylerin vefatı sonrasında ailelerinin büyük maddi sıkıntılarla karşılaşmasına neden olacak. Engelli bireyler için zaruri olan araçların, ailelerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla alındığını belirten Dankaz, bu yeni yükün engelli aileleri daha da zor durumda bırakacağını ifade etti.

Dankaz, devletin bu tür düzenlemelerle engelli ailelere yardımcı olması gerektiğini vurgularken, getirilen bu maddenin yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Engelli ailelerinin sesini duyurmak ve bu haksız düzenlemenin geri çekilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Engelli yakınlarının vefatında ailelere ÖTV şoku: Yeni vergi paketi tartışma yaratıyor

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.