Bağ-Kur’lu esnaf ve ev hanımlarına müjde! Uzman isimden açıklamalar geldi

EYT düzenlemesinin ardından, Bağ-Kur’lu küçük esnaf ve ev hanımları için müjdeli haber geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş bu konuda sevindirici açıklamalar yaptı.

Bağ-Kur’lu esnaf ve ev hanımlarına müjde! Uzman isimden açıklamalar geldi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından, Bağ-Kur’lu küçük esnaf ve ev hanımları için müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş’ın açıklamaları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın duyuruları, bu kesimlere yönelik önemli düzenlemelerin yolda olduğunu gösteriyor.

BAĞ-KUR’LU ESNAFA PRİM EŞİTLEME MÜJDESİ

EYT düzenlemesi sonrası, Bağ-Kur’lu küçük esnaf, prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarla eşitlenmesini bekliyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, bu konuda sevindirici açıklamalar yaparak, ikinci bir EYT dalgasının gelebileceğini belirtti. Karakaş, TGRT’ye verdiği röportajda, "Yaklaşık 1 milyon 850 bin kişi 2023 yılında EYT’den emekli oldu. Bu sene ise SSK’lılardan 500 bin kişi EYT’den emekli olacak. Ayrıca Bağ-Kur prim eşitleme meselesi var. 9 bin prim günü fazla olduğu için 7200 güne düşürülmesi çalışmaları devam ediyor. Bütün hazırlıklar tamamlandı, kimlerin kapsamda olduğu belli. Taslağın Meclis’e getirilmesi kaldı," dedi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT IŞIKHAN'IN AÇIKLAMALARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da Bağ-Kur’luların prim gün sayısının 7200'e düşürülmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. Bu düzenleme, Bağ-Kur’lu esnafın SSK’lı çalışanlarla aynı şartlarda emekli olabilmesini sağlayacak ve uzun süredir beklenen bir eşitliği getirecek.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK KOLAYLIĞI

Ev hanımlarına yönelik düzenlemeler de gündemde. İsa Karakaş, ev hanımlarının emekliliği konusunda önemli açıklamalarda bulunarak, "Ev kadınlarına da söz verildi, maliyet hesabı yapıldı. Daha az primle ve çocuk sayısına göre erken emekli olabilecekler. 3600 gün prim ödeyene 10 bin TL verdik değil mi? 10 bin 80 gün prim ödeyene de 10 bin TL verdiğinizde eksik ödeme var. Aslında maaşı 30 bin TL olması gerekiyor. En düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıkıyorsa, gün sayısı daha fazla olanların daha fazla maaş alması gerekiyor," ifadelerini kullandı.

Bağ-Kur’lu esnaf ve ev hanımlarına müjde! Uzman isimden açıklamalar geldi

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.