Ehliyet sahipleri için flaş yaş kararı! Kullanmaları yasaklandı

Türkiye'de sürücü belgesi sahiplerini ilgilendiren önemli bir düzenleme hayata geçirildi. Artık belirli bir yaşın üzerinde olan bireyler, sürücü belgelerine sahip olsalar dahi araç kullanamayacaklar. Bu yeni düzenleme, özellikle üst yaş sınırının uygulandığı kişileri etkileyerek trafikteki sürücü profilinde dikkate değer değişikliklere yol açacak.

Ehliyet sahipleri için flaş yaş kararı! Kullanmaları yasaklandı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Koronavirüs salgını ve ticaret hacmindeki artış nedeniyle, ticari araç kullanma yaşı geçici olarak 69'a yükseltildi. Bu düzenleme, 2024 sonuna kadar uzatıldı. Sürücü eğitimlerinde yaşanan aksamalar göz önüne alınarak yapılan bu geçici düzenleme, ticari araç kullanma yaş sınırını etkileyen önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ticari taşıma faaliyetlerinde görev alacak şoförler için mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmakta ve büyük otobüs şoförlerinin yaş sınırlaması belirli kriterlere göre düzenlenmekte. Özellikle 69 yaşına giren sürücülerin ticari araç kullanma haklarını kaybedecek olmaları sektörde önemli bir değişimi beraberinde getirecek.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde taşıma işlerinde istihdam edilen şoförlerde aranacak nitelik ve şartlar:

MADDE 34–(1) Bu yönetmelik kapsamındaki taşıtları kullanan şoförlerin; a) İlgili mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları, b) Büyük otobüs kullananların 26 yaşından gün almış olmaları, c) 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Aralık 2023 tarihi itibariyle yayınladığı yazı ile dünyada ve ülkede korona salgını normalleşme süreciyle ticaret hacminde yaşanan artış dolayısıyla sektörde mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücü ihtiyacının karşılanabilmesi için geçici düzenlemeye gidildi.

Ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan mesleki yeterlilik belgesi sürücüler için 66 olan yaş sınırlaması, 31 Aralık 2023’e kadar “69 yaşından gün almamış olmak” şeklinde değiştirilerek uygulamaya konuldu. Ayrıca Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle sürücü eğitimlerinin olumsuz etkilenmesi sonucu sektörün ihtiyacı olan yeni sürücü arzı da yetersiz kaldı. Bu kapsamda kara yoluyla yapılan ticari taşımacılık faaliyetlerinde oluşabilecek mağduriyetin önüne geçilebilmesi için düzenlemenin süresi 2024 sonuna kadar uzatıldı. Yani okuyucum 68 yaşını doldurmuş, 69’dan gün almaya başlamış ise (üzülerek) başka iş arama tarihi gelmiş gibi görünüyor." diyerek 68 yaşını dolduran ve 69 yaşından gün alan kişilerin ticari araç süremeyeceklerini açıkladı.

 

 

Ehliyet sahipleri için flaş yaş kararı! Kullanmaları yasaklandı

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.