Şanlıurfa bu sektörde çığır açacak! 25 milyon…

Şanlıurfa, balıkçılık sektöründe önemli bir atılım gerçekleştirerek bu yıl 25 milyon yavru balık üretmeyi hedefliyor. Bozova ilçesinde bulunan Balık Üretim Merkezi'nde gerçekleştirilen balık sağımı ile elde edilen bu yavru balıklar, 10 farklı ildeki iç sulara bırakılarak doğal stokların korunması ve bölgedeki balıkçılığın sürdürülebilirliği sağlanacak.

Şanlıurfa bu sektörde çığır açacak! 25 milyon…

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şanlıurfa, bu yıl 25 milyon yavru balık üretimi ile balıkçılık sektöründe yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. Bozova ilçesindeki Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balık Üretim Merkezi'nde gerçekleştirilen balık sağımı sonucunda elde edilen bu yavru balıklar, 10 farklı ilin iç sularına bırakılarak hem bölgenin su ürünlerini zenginleştirecek hem de binlerce balıkçının sosyoekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak.

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hakan Akgün, bu rekor üretimin önemini şu sözlerle vurguladı: 

"25 milyon yavru balık üretimi ile binlerce balıkçımızın sosyoekonomik yapısını iyileştirip doğal stoklarda sürdürülebilirliği sağlayacağız." 

ŞANLIURFA'NIN BALIKÇILIK SEKTÖRÜNDEKİ KATKISI

Şanlıurfa, son yıllarda balıkçılık sektöründe önemli bir atılım içerisinde. Balık üretim tesislerinin modernleştirilmesi, yeni balık türlerinin yetiştirilmesi ve balıkçılara yönelik destek programlarının hayata geçirilmesi gibi çalışmalar sayesinde ildeki balıkçılık üretimi hızla artıyor. Bu sayede Şanlıurfa, hem bölge ekonomisine hem de Türkiye'nin su ürünleri ihtiyacına önemli katkılar sağlıyor.

BALIK SAĞIMI NASIL YAPILIYOR?

Balık üretim merkezlerinde, dişi balıklardan alınan yumurtalar, erkeklerden alınan spermlerle döllenerek yavru balık elde ediliyor. Bu hassas süreç, uzman veteriner hekimler ve su ürünleri mühendisleri tarafından titizlikle yürütülüyor. Yumurtalardan çıkan yavru balıklar, belirli bir boya ulaşana kadar üretim havuzlarında kontrol altında tutuluyor ve ardından doğal ortamlarına salınıyor.

 

 

 

Şanlıurfa bu sektörde çığır açacak! 25 milyon…

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.