Şanlıurfalı hocalar: Mahmut Tanal özür dilesin

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Ahmet Yesevi Mahallesi'nde çevre kirliliği üzerine açıklama yaparken yoldan geçen bir aracı durdurdu. Araçtaki kişi Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan çıktı. Bunun üzerine Tanal, Müftü Tolan’a mahalledeki temizlikle ilgili sorular sordu. Tanal, bu konuşmayı sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra Diyanet-Sen ve Mil Diyanet-Sen Şanlıurfa şubelerinden tepkiler geldi.

Şanlıurfalı hocalar: Mahmut Tanal özür dilesin

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, bugün Ahmet Yesevi Mahallesine giderek, bölgede yaşanan çevre kirliliği hakkın da vatandaşlarla görüştü. 

Tanal bölgede yaşanan çevre kirliliğini anlatırken yolda geçen bir aracı durdurdu. Araçtaki kişi Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan çıktı. 

İkili arasında geçen konuşmayı Tanal, sosyal medya hesabından “Bana ne? öyle mi Müftü bey!” başlığıyla paylaşarak il müftüsüne tepki gösterdi. 

Tanalın yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı: 

“’Bana ne?’ öyle mi Müftü bey! 

2023’teki deprem ve sel felaketlerinin ardından kendi kaderine terk edilen, altyapısı yenilenmeyen, temizlik yapılmayan Şanlıurfa Haliliye Ahmet Yesevi Mahallesi’nde vatandaşların şikayetini dinlerken, Şanlıurfa İl Müftüsü’ne denk geldik. 

Navigasyonla caminin yerini arayan Müftü beye, mahalledeki temizlik sorunundan bahsettim. 

Şanlıurfa İl Müftüsü, “Bana ne?” diyerek nezaket dışı cevap verdi. 

Navigasyonla sorumluluğundaki camiye gitmeye çalışan Şanlıurfa İl Müftüsü’nden önce camiye vardık. 

Haliliye Ahmet Yesevi Mahallesi’ndeki Çinkos Müslüm Efendi Camisi’nin hali nedir böyle Müftü bey?

Sana ne öyle mi? 

Temizlik imandan gelmiyor mu?”

 

SENDİKALARDAN TEPKİ

Tanal’ın bu paylaşımından sonra Diyanet-Sen ve Mil Diyanet-Sen Şanlıurfa şubeleri Tanal’a tepki göstererek açıklama yaptılar. 

 

Diyanet-Sen Şanlıurfa Şubesi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“SAYIN TANAL SİZE HIÇ YAKIŞMADI

Şanlıurfa milletvekili SAYIN Mahmut Tanal bugün belediye çalışmaları ile ilgili bir ziyaret nedeniyle gittiği bölgede içinde kim olduğunu umursamadan bugün açılan yaz Kuran kurslarını denetlemeye giden İl Müftümüz Ramazan Tolan beyin aracının önünü on kadar kişi ile kesmiş. Müftü beyi tanımadan araçtan inmesini istemiş ardından Din ve Diyanet görevi olmayan bir dere ıslahı çalışması için hesap sormaya çalışmıştır. Bunu yaparken de asgari nezaket kurallarının dışında hareket etmiş, işi hakarete kadar vardırmış ve bunu da sosyal medyasında paylaşmıştır. 

İlimize geldiği günden bu yana Cami ve Din görevlisinin sorunlarıyla azami derecede ilgilenen, görev saati dinlemeden çalışan müftümüz yalnız değildir. Deprem süreci boyunca sokakta görevliyle yaşayan bir Müftü; ili ve bu ilin görevlilerinin sorunlarının çözümü için durmadan mücadele eden bir amire yönelik hele de Diyanet’in ve Müftülüğün görevleri ile alakalı olmayan bir durumdan dolayı böylesi bir tavırla tahkir etmek kabul edilebilir mi?

 İşte bizde Diyanet-Sen Şanlıurfa şubesi olarak diyoruz ki bu tavrı kabul etmemiz mümkün değildir. 

Sayın vekil, yaptığınız işi şık buluyor musunuz? Size böylesi bir tavırla yaklaşılmasını kabul edebilir misiniz? 

Bizler Şanlurfalı din görevlileri olarak sayın milletvekili Mahmut Tanal’ın İl Müftümüze karşı yapmış olduğu bu tavrı kabul etmemiz mümkün değildir. İl müftümüz sahipsiz değildir. Sayın Tanal’a tavsiyemiz artık bu tavırlarından vaz geçsin. Kimse şovla, şovmenlikle İl müftülüğümüze ve Müftümüze tavır alamaz; almamalıdır. İldeki temizlik ve belediye çalışmaları için de adres bellidir. Sayın vekil gider belediyecilikle ilgili hesabını (varsa) belediyeden sorar. Elma ve armutları birbirine karıştırmamayı sayın vekilimize hatırlatırız.

Şehrin bu kadar sorunu varken böyle bir şeye kamaralar önünde tevessül etmek size hiç yakışmamıştır. 

Sayın vekilim Eğer bu camiaya hizmet etmek istiyorsanız ve sorunları çözmek istiyorsanız depremde hasar gören ibadet edilemeyecek durumda olan camilerimiz ve kuran kurslarımıza el atın, imam hatip ve müezzin kayyımlarımızın kötü derecede olan lojmanlarının yapılması için destek olun. 

Diyanet işleri başkanlığına bağlı biz görevliler olarak Sayın İl Müftümüz Ramazan TOLAN’ a karşı yapmış olduğunuz bu davranışınızdan dolayı başta il müftümüz ve Diyanet camiasından sizleri özür dilemeye davet ediyoruz.”

 

Mil Diyanet-Sen ise daha sert bir açıklama yaparak şu açıklamayı yaptı:

“MAHMUT TANAL! HADDİNİ BİL!

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Yaz Kur’an Kurslarının başlama günü olması nedeni ile incelemede bulunmak üzere Kur’an kursuna giden Şanlıurfa il müftüsü Ramazan Tolan’ın yolunu keserek müftü beyden hesap sormaya ve onu aşağılamaya çalıştı. İl müftüsüne karşı Ukalaca ve küstahça davranışlar sergiledi.

Adeta bir polis ve emniyet görevlisi gibi il müftüsüne: ‘Benimle neden arabanın içinden konuşuyorsunuz, neden aşağı inmiyorsunuz? Cami saati değil, sen burada ne arıyorsun? Daha caminin yolunu bilmiyorsun…’ şeklinde alaycı ve aşağılayıcı bir üslup kullanarak şov yapmıştır. Mahalledeki kanalizasyon kokusunun hesabını il müftüsüne sormaya kalkan Mahmut Tanal: ‘ temizlik imandandır demiyor musunuz? şeklinde alaycı bir üslup kullanmıştır.

MAHMUT TANAL’a SESLENİYORUM

Milletvekili olabilirsin ama önce insan olacaksın.

Her şeyden öne haddini bileceksin.

Milletvekili de olsan bir il müftüsüyle nasıl konuşulacağını öğreneceksin.

İstediğin zaman ve istediğin yerde şov yapabilirsin ama bir il müftüsünü şovuna alet edemezsin.

Bir il müftüsüyle terbiye dışı, edep dışı bir üslupla konuşulmaz, bunu da öğreneceksin.

Ayrıca, sen kimsin ki bir il müftüsünün aracını durduruyorsun ve hesap soruyorsun.

Sen kimsin ki mahalledeki kanalizasyonun hesabını il müftüsüne soruyorsun?

Haddini ve hududunu bil.

İl müftüsü ne kadar kibar ve nahif bir insan ki, senin gibi birisinin seviyesine inmemiş, seninle muhatap olmak istememiş ve oradan güzelce ayrılmıştır.

Evet! Mahmut TANAL!

İl müftüsüne karşı sergilediğin alaycı ve aşağılayıcı davranıştan dolayı önce Şanlıurfa halkından sonra da tüm Diyanet camiasından özür dileyeceksin. Git şovunu başka yerde yap!”.

Şanlıurfalı hocalar: Mahmut Tanal özür dilesin

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.