Sivas Katliamı'nın 31. yılında acı ve öfke dinmiyor: Alevi Bektaşi Federasyonu adalet talebini yineledi

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Bileşenleri adına Cem Evi Genel Sekreteri Mehmet Türkmen, Sivas Madımak Katliamı'nın 31. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Acımız ve öfkemiz her geçen gün artarak devam ediyor. Madımak Katliamı, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve zaman aşımı kararını kabul etmiyoruz," dedi.

Sivas Katliamı'nın 31. yılında acı ve öfke dinmiyor: Alevi Bektaşi Federasyonu adalet talebini yineledi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Bileşenleri adına Cem Evi Genel Sekreteri Mehmet Türkmen Sivas Madımak Katliamı'nın 31. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. 

Türkmen, Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenlerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da Sivas’ta olacaklarını belirtti. "Cumhuriyet tarihinin en barbar katliamının üzerinden 31 yıl geçti ve bu sürecin 22 yılında AKP iktidardadır. İktidarlarının ilk gününden beri de katliamcı zihniyetin lehinde taraf olmuştur. Katillerin avukatlığını yapanları milletvekili yaparak işe başlayan AK Parti, sonunda suçları sabit olan ve hüküm giyen katilleri de affederek serbest bırakmıştır," ifadelerini kullandı.

Türkmen, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı'nın 31. yılında acımız ve öfkemiz her geçen gün artarak devam ediyor. Madımak Katliamı, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve zaman aşımı kararını kabul etmiyoruz. Bu bağlamda, Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da Sivas’ta olacağız. Cumhuriyet tarihinin en barbar katliamının üzerinden 31 yıl geçti ve bu sürecin 22 yılında AKP iktidardadır. İktidarlarının ilk gününden beri de katliamcı zihniyetin lehinde taraf olmuştur. Katillerin avukatlığını yapanları milletvekili yaparak işe başlayan AKP, sonunda suçları sabit olan ve hüküm giyen katilleri de affederek serbest bırakmıştır. 

İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olan bu katliamın yapıldığı Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması yönündeki taleplerimizin karşılanması bir yana, cezaevinde kaç kişinin tutuklu olduğuyla ilgili dahi bilgi verilmemektedir. Şu günlerde siyasette normalleşmeden bahsedilmektedir. Eğer normalleşme adına bir adım atılacaksa işe, Diyanet İşleri’nin bütçesini tamamen sıfırlayarak, okullarda zorla verilen din derslerini kaldırarak, Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilerek, AHİM’in Aleviler ile ilgili verdiği kararları uygulayarak ve Madımak Oteli’ni utanç müzesi yaparak başlanmalıdır. Asimilasyonun ve inkârın suç kapsamına alındığı, her türlü nefret söyleminin yasaklandığı bir iklim yaratarak normalleşme olacaktır. Normalleşme, tek adam rejiminden vazgeçilerek tüm kimliklerin eşit olarak temsil edildiği parlamenter sisteme geçiş ile olacaktır. Alevilerin tüm itirazlarına rağmen kurulan “Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”nın kapatılmasıyla olacaktır. Biz Aleviler, ezilenler ve ötekileştirilenler bir kez daha diyoruz ki; katliamın üzerinden 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu acıyı ve öfkeyi unutmadık, unutturmayacağız. Adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve gerçek sorumluların yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu yıl, 2 Temmuz tarihinde saat 19:00’da tüm ülkede eş zamanlı olarak demokrasi güçleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve müsaip kurumlarla birlikte meydanlarda olacağız ve ortak basın açıklamaları düzenleyeceğiz. Bu basın açıklamaları ile hem acımızı hem de taleplerimizi bir kez daha yüksek sesle dile getireceğiz. Katliamın üzerinin örtülmesine, sorumluların cezasız kalmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Toplumsal barış ve adaletin tesis edilmesi için herkesi, bu acı günümüzde bizlerle birlikte olmaya, sesimize ses katmaya davet ediyoruz. Siyasal İslam’ın hayatın her alanını karanlığa boğmaya çalıştığı süreçte bizler asla karanlığa teslim olmayacağız. Anadolu’ya ışık olmaya devam edeceğiz. Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak, 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı'nın unutulmaması ve unutturulmaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur”.

Hayatını kaybedenler:

- Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı

- Muhibe Akarsu - 44 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi

- Gülender Akça - 25 yaşında

- Metin Altıok - 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci

- Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı

- Sehergül Ateş - 30 yaşında

- Behçet Sefa Aysan - 44 yaşında, şair

- Erdal Ayrancı - 35 yaşında

- Asım Bezirci - 66 yaşında, araştırmacı, yazar

- Belkıs Çakır - 18 yaşında

- Serpil Canik - 19 yaşında

- Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör

- Nesimi Çimen - 62 yaşında, şair, sanatçı

- Carina Cuanna Thuijs - 23 yaşında, Hollandalı akademisyen

- Serkan Doğan - 19 yaşında

- Hasret Gültekin - 22 yaşında, şair, sanatçı

- Murat Gündüz - 22 yaşında

- Gülsüm Karababa - 22 yaşında

- Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair

- Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist

- Koray Kaya - 12 yaşında

- Menekşe Kaya - 15 yaşında

- Handan Metin - 20 yaşında

- Sait Metin - 23 yaşında

- Huriye Özkan - 22 yaşında

- Yeşim Özkan - 20 yaşında

- Ahmet Özyurt - 21 yaşında

- Nurcan Şahin - 18 yaşında

- Özlem Şahin - 17 yaşında

- Asuman Sivri - 16 yaşında

- Yasemin Sivri - 19 yaşında

- Edibe Sulari - 40 yaşında, sanatçı

- İnci Türk - 22 yaşında.

Sivas Katliamı'nın 31. yılında acı ve öfke dinmiyor: Alevi Bektaşi Federasyonu adalet talebini yineledi

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.