Akaryakıt depolama dönemi sona eriyor: Satışı yasaklanıyor…

AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan torba yasa teklifi ile, otobüs ve kamyon garajlarında yasadışı şekilde yapılan akaryakıt ikmali engelleniyor. Bu yeni düzenleme ile kamu güvenliği ve mali denetim sağlanması amaçlanıyor.

Akaryakıt depolama dönemi sona eriyor: Satışı yasaklanıyor…

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu torba teklifle, otobüs ve kamyon garajlarında yasadışı akaryakıt ikmali engelleniyor. 

Mevcut kanunda, fabrika, şantiye, nakliye filosu ve benzeri işletmelere akaryakıt istasyonu dışında ikmal yapılması izni veriliyordu. Bu durum, kamyon, otobüs ve minibüs gibi birçok aracın meskûn mahallerde veya garajlarda depolanmasına yol açıyordu. Bu durum, yanıcı ve parlayıcı madde taşıma riskini artırarak kamu güvenliğini tehlikeye atıyordu.

Ayrıca, bu tür garajlarda ruhsatsız ve faturasız akaryakıt satışları olduğu da tespit edildi. Bu durum, vergi kaybına ve mali usulsüzlüklere yol açıyordu.

Yeni düzenleme ile kamu kurum ve kuruluşları, fabrika, şantiye, maden ve taş ocağı gibi işletmeler kendi araçlarına ve yeterli depolama kapasitesine sahip olmaları kaydıyla akaryakıt istasyonu dışında ikmal yapabilecek. Diğer araçlara ise sadece akaryakıt istasyonlarında ikmal yapılabilecek.

Akaryakıt istasyonu dışında yapılacak ikmal işlemlerinde ise akaryakıtın taşınması veya taşıttırılması bayilik lisansına sahip satıcı tarafından gerçekleştirilecek. Bu sayede, mali denetim sağlanarak vergi kaybının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bu yeni düzenlemenin, akaryakıt kaçakçılığı ve vergi kaybı ile mücadelede önemli bir adım olması bekleniyor. Ayrıca, kamu güvenliği ve çevre korumasına da katkı sağlaması öngörülüyor.

 

 

Akaryakıt depolama dönemi sona eriyor: Satışı yasaklanıyor…

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.