Ramazan’da doğru ve kontrollü beslenmenin ipuçları

Razaman ayı geldi. Bu gece ilk sahura kalkılacak. Diyetisyen Büşra Öztürk, bu yıl 30 gün sürecek Ramazan ayında nasıl doğru ve kontrollü beslenilmesine ilişkin önemli bilgiler verdi....

ŞANLIURFA-ŞanlıurfaİlSağlıkMüdürlüğü ŞanlıurfaEğitimveAraştırmaHastanesinde görevli diyetisyen Büşra Öztürk,Ramazanayında nasıl beslenilmesi gerektiğine ilişkin açıklamadabulundu.

Ramazan'da bir öğünün azaldığı için metabolizmanın epey yavaşladığına dikkati çeken Öztürk, “Metabolizmamızın yavaşlamasını engellemek adına düzenli egzersizler, küçük yürüyüşler ve posa içeriği yüksek besinler öneriyoruz. Havalar aşırı sıcak olmaya başlıyor. Şanlıurfa’da da özellikle bu yüzden su tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor. Metabolizmamızı kontrollü bir şekilde ilerletmek ve kan şekerimizi dengeleyebilmemiz için günde en az iki, iki buçuk litre su tüketmeliyiz” uyarısında bulundu.

İftarda ise aşırı yağlı ve baharatlı, yüksek kalorili besinlerden uzak durulması gerektiğine dikkati çeken Öztürk, şunları kaydetti:

“Mideyi aşırı yoracak mide ve bağırsak problemleri yaratacak besinlerden uzak durmalıyız. Bu yüzden mümkün mertebe iftariyeliklerle veya az yağlı çorbalarla bir başlangıç yapıp daha sonrasında bir 10-15 dakikalık tokluk kontrolünü sağlamak adına bir ara vermemizi öneriyorum. Protein içerikli bir besin et, tavuk ve balık gibi besinlerle ya da sebze içerikli besinlerle destekleme yapabiliriz. Bir anda fazlaca su tüketiminden ziyade aralıklı bir şekilde su tüketimini sağlayıp mide hacmini kontrollü bir şekilde artırmak gerekiyor.”

Diyetisyen Öztürk, iftar sonrasında tercih edilecek tatlıların sütlü ve meyveli tatlılardan tercih edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Yağlı veya şerbetli tatlılardan uzak durmamız gerekiyor. İş hayatımızda ise kan şekerimiz de öğleden sonraki saatlerde daha fazla düştüğü için enerjimizi verimli şekilde kullanmak adına işlerimizi öğleden önceye yayarsak çok daha verimli olacaktır” ifadesini kullandı.

BİHA


01 Nis 2022 - 10:47 Şanliurfa- Asayiş