Şanlıurfa'da insanlar ‘Sabır Makam’ına akın ediyor! Yoğun ilgi

Şanlıurfa'da güneşli bir pazar gününü fırsat bilen Şanlıurfalılar ve çevre illerden gelenler, Hz. Eyyüp Peygamber Cami Külliyesinin içerisinde bulunan Sabır Makamına gelerek namaz kılıp dualar etti.

Şanlıurfa'da insanlar ‘Sabır Makam’ına akın ediyor! Yoğun ilgi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra kutsal mekanların bulunduğu şehirlerden birisi de Peygamber Şehri olarak bilinen Şanlıurfa. Hz. İbrahim Peygamber Makamının yanı sıra Hz. Eyyüp Peygamber Makamı da Şanlıurfa'da bulunuyor.

Hz. Eyyüp Peygamberin sabrı ve tevekkülü ile bilinen bir peygamber olması nedeniyle, her yıl binlerce kişi Şanlıurfa'ya gelerek Hz. Eyyüp Peygamberin makamını ziyaret ediyor.

Pazar günü de güneşli havanın etkisiyle Hz. Eyyüp Peygamber makamına yoğun ilgi oldu. Şanlıurfalılar ve çevre illerden gelen vatandaşlar, Sabır Makamı'nda namaz kılıp dualar etti.

Buraya gelenler, şifalı suyun çıktığı kuyuyu ve Hz. Eyyüp Peygamberin çile çektiğine inanılan mağaraya girip dua ediyor.

HZ. EYYÜB PEYGAMBER SABIR MAKAMI

Peygamberler arasında sabrı ile tanınan Hz. Eyyüb’ün hastalanıp çile çektiği mağaranın da yer aldığı makam, sabır dileyenlerin akınına uğruyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Eyyüb peygamberin makamı ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Amansız bir hastalığa yakalanan Eyyüb peygamberin iyileşene kadar kaldığı yer olarak bilinen makam, özellikle Hz. Eyyüb’ün sabrını dileyen insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaretçiler, Hz Eyyüb’ün hastalığı süresince kaldığı çile mağarası ile hastalığı esnasında tedavi olduğu belirtilen su kuyusu ve Eyyüb peygamberin sırtını dayadığı sabır taşını da görme imkanı buluyor. makamda bulunan ve şifalı olduğuna inanılan sudan içenler, camide namaz kılıp, dua ediyor. Kutsal yerleri görüp, şifalı sudan içen insanlar, Allah’ü Teala’dan, kendilerine Eyüp Peygamber’in sabrından vermesi için dua ediyor. Makama hayran kaldıklarını belirten ziyaretçiler, manevi olarak büyük haz aldıklarını söyledikleri makamda sabır için dua ettiklerini ifade ediyor.

HZ. EYYÜB SABRI

Hz. Eyyüb’ün hastalanması, sabrı ve yeniden sağlığına kavuşması konusu bir çok sözlü ve yazılı kaynakta yer alır. Eyyüp Peygamber’in hayatını anlatan farklı rivayetler olsa da sabrı ile ilgili hikaye ise genel olarak şöyle özetlenir:

"Cenab-ı Hakk, yöre insanları arasında seçkin bir kulu olan Hz. Eyyûb’u peygamberlikle görevlendirir. O’nu ve ailesini maddi ve manevi bakımdan çok zenginleştirir. O’na birçok evlat verir, malına, davarlarına bereket girer. Birçok köyü, bu köylerde bereketli toprakları ve sürülerce davarı olur. Böylece bölgenin hatırı sayılır zenginlerinden biri olur. Allah/u Teala, O’nu imtihan için, önce malını ve davarlarını, sonra tüm evlatlarını elinden alır. Varlıklar içerisinden yokluklar içerisine, sefil bir hayata sürüklenir. O ise “Veren Allah, alan Allah” diyerek, isyana, hüzne girmeden haline şükrederek sabreder. Sarsılmaz bir imanla metanetini kaybetmez, ibadetine devam eder. İhtiyarlık çağında ağır bir hastalığa tutulur. Her tarafı yara bere içinde kalır. Çevresindeki uzak, yakın akrabaları bulaşıcı bir hastalığa tutulduğuna kani olup, onu bir bir terk ederler. Böylesi bir durumda, şeytanın musallat olup kalbine vesvese koymak istemesi bu yüce insanı asla sarsmaz. İbadetinden ve zikrinden alıkoyamaz. Vücudunun her tarafı yara bere içerisinde olduğundan vücudunu kurt kaplar. Ne zaman ki kurtlar kalbine sirayet etmeye çalışınca bu Azîz Peygamber Allah’u Teâla’ya sığınarak dua eder. Cenâb-ı Hakk, sevgili kulu Hz. Eyyûb’un duasını kabul eder. Topuğunu yere vurmasını, çıkacak olan su ile yıkanmasını ve bu soğuk suyu içmesini emr eyler. Hz. Eyyûb emr-i İlâhî’yi yerine getirir ve topuğunu yere vurur, mucizevi soğuk bir su fışkırır. Hz. Eyyûb bu serin sudan yıkanıp içerek vücudunun hem içini, hem dışını onunla temizler. Böylece hastalıklardan kurtulur."

 

Şanlıurfa'da insanlar ‘Sabır Makam’ına akın ediyor! Yoğun ilgi

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.