Nemrudun Kızı'nı bir de böyle dinleyin!

İpekyol Medya Grubu stüdyolarında, Şanlıurfa’nın müzik anlamında kültürel miraslarından biri olan Kazancı Bedih'in en sevilen şarkılarından “Nemrudun Kızı” türküsü yapay zeka yardımıyla Anadolu Rock tarzında yeniden seslendirildi. Yapay zeka aracılığıyla söylenen şarkı büyük beğeni topladı.

Nemrudun Kızı'nı bir de böyle dinleyin!

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İpekyol Medya Grubu stüdyolarında, Şanlıurfa’nın müzik anlamında kültürel miraslarından biri olan Kazancı Bedih'in en sevilen şarkılarından “Nemrudun Kızı” türküsü yapay zeka yardımıyla Anadolu Rock tarzında yeniden seslendirildi.

Söz ve müzik Kazancı Bedih'e ait olan “Nemrudun Kızı” türküsü daha önce birçok yerel sanatçı tarafından tekrar yorumlanmıştı. Ancak ilk defa bir yapay zeka aracılığıyla seslendirildi.

İpekyol Medya Grubu tarafından yapay zeka ile yeniden seslendirilen “Nemrudun Kızı” şarkısı büyük beğeni topladı.

 

YAPAY ZEKA İLE MÜZİK SESLENDİRME NEDİR?

AI cover yapma, bir şarkının yeniden düzenlenerek farklı bir tarza uyarlanması veya farklı bir dille seslendirilmesi işlemidir. Bu süreç, uzun ve zahmetli olabilirken, yapay zeka teknolojileri bu süreci kolaylaştırarak müzisyenlere yeni kapılar açıyor.

KAZANCI BEDİH KİMDİR?

Bedih Yoluk ya da tanınan adıyla Kazancı Bedih (1 Ocak 1929, Şanlıurfa - 20 Ocak 2004, Şanlıurfa), Türk gazelhan, sıra gecesi geleneğinin önemli ustalarındandır.

Bedih ailenin tek erkek çocuğuydu. Belediye memurluğunun ardından yaptığı kazancılık mesleği nedeniyle bu lakapla tanınır. Çocukluğundan itibaren müzikle ilgilendi, cümbüş, ud ve tambur çalmayı öğrendi, yöredeki sıra gecelerine katılarak sanatını geliştirdi. 2000'in üzerinde kaset yaptı. Sesinin ve yorumunun taklit edilememesiyle adını duyurdu. Kendine has bir hâli ve üslubu olan Kazancı Bedih, bundan dolayı yörede "pir" diye çağrılıyordu.

Türk halkı ve medya Şanlıurfa'daki sıra geceleri geleneğini onunla keşfetmiştir. Küçük yaşlardan itibaren sıra gecelerine katılan Bedih, Şanlıurfa yöresinde bu gecelere çağrılan en önemli isimlerden birisiydi. 1993 yılında İbrahim Tatlıses'in sunduğu İbo Show isimli televizyon programında görüldü. Burada Fuzuli'nin "Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir" diye başlayan sözleri ustaya yeni kapılar açacaktı. Fakat bunu kendisi hiç istemiyordu. Çünkü buna sebep bu tür ortamlardaki yozlaşmaydı. Bedih ise daha sessiz ve sakin bir hayatı seviyordu. Kahvehanelere gitmezdi ve sıra gecelerine katılmayı çok seviyordu. Katıldığı gecelerde çoğunlukla para almıyordu. İbrahim Tatlıses'in programına katıldıktan sonra tekrar ekranlara çıkması için yoğun istek alan sanatçı, iki ay kadar sonra programa tekrar katıldı.

Televizyona çıkması onun daha fazla tanınmasına yol açtı. 1996'da bu defa Yavuz Turgul'un yönettiği, başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel'in paylaştığı Eşkıya filminde "Nice bu hasreti dildar ile giryan olayım, yanayım aşkınla büryan olayım" dizeleri ile gündeme geldi. Savaş Ay'ın sunduğu bir programda "Hafızamda binlerce parçalık arşivim var. Onları birileri derlese, kayıt altına alsa, hep Hülya Avşar'a, İbo Show'lara çıkıyorum. Böyle mi olmalıydı?" demiştir. İbrahim Tatlıses'in bir programı öncesinde ise Ahmet Kaya ile aynı ortamda bulunan ancak kendisini tanımayan Bedih'e Tatlıses, Ahmet Kaya için onu programa çıkartacağını ve tanıyıp tanımadığını, kendisini nasıl bulduğunu sorduğunda Bedih; "Oğlum bu saç, sakal ne? Biraz kessene" demiş ve oğlu Ahmet Kaya'nın stilinin böyle olduğunu ve tanınmış bir sanatçı olduğunu kendisine söylediğinde Bedih şaşırmıştır.

Yine bu sıralarda televizyonlara neden bu kadar az çıktığını soran bir basın mensubuna "Memlekette rakı kalmaz" esprisi yapmıştır. 2003 yılı Eylül ayında 74 yaşındayken bakırcılar çarşısındaki mesleğine geri dönme kararı aldı. Bu kararın ardındaki asıl sebep bu alandaki yozlaşma olduğu kadar, devlet tarafından sahip çıkılmama ve bir tür yalnız bırakılma refleksi oldu.

Kazancı Bedih ve eşi, 20 Ocak 2004'te Şanlıurfa'daki evlerinde uyudukları esnada, katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatlarını kaybetti. Cenazelerini oğulları Naci Yoluk ertesi gün saat 10.30 sıralarında eve girdiğinde bulmuştur. Sanatçının Mahsun Kırmızıgül ile birlikte düet yaptığı Nemrut'un Kızı adlı parçaya ölümünden sonra klip çekilmiştir.

Kazancı Bedih ve eşi, 20 Ocak 2004 yılında Şanlıurfa'daki evde uyudukları esnada, katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatlarını kaybettiler.

Nemrudun Kızı'nı bir de böyle dinleyin!

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.