Sağlık çalışanlarından vergi isyanı: Yoksuldan alıp zengine veren bu düzen değiştirilmelidir

Şanlıurfa Tabip Odası ve SES Urfa Şubesi, sağlık çalışanlarından alınan yüksek vergi oranına karşı ortak basın açıklaması düzenlendi. Yüzde 35’leri bulan vergi oranının yüzde 15’lere indirilmesini talep eden sağlık çalışanları, taleplerinin yerine getirilmediği sürece her hafta çarşamba günleri basın açıklaması yapacaklarını aktardı.

Sağlık çalışanlarından vergi isyanı: Yoksuldan alıp zengine veren bu düzen değiştirilmelidir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞANLIURFA- Şanlıurfa Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi, sağlık çalışanlarından yüksek oranda vergi alınması nedeniyle ortak basın açıklaması düzenledi. 

Eyyübiye’de bulunan Balıklıgöl Devlet Hastanesi önün yapılan basın açıklamasına çok sayıda sendika üyeleri ve sağlık çalışanları katıldı. 

Basın açıklamasını sağlık çalışanları adına SES Urfa Şubesi Eşbaşkanı Figen Saat okudu. 

Sağlık çalışanlarına vergi indirimi yapılması talebini aktaran Figen Saat, şu ifadeleri kullandı:

“İsrafın kaynağı biz değiliz. tasarruf edeceğiniz biz olmayacağız.

Bugün 22 Mayıs Çarşamba, 3 aydır vergide adalet talebimizi dile getiriyoruz ve haklı talebimizin toplumun tüm kesimlerinde dalga dalga yayıldığını görüyoruz. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında 12. defa Vergide Adalet İstiyoruz demek için bir aradayız. Daha yılın yarısı gelmeden ücretlerimizde yüzde 20’ye varan kesintiler oldu. Ekonomik kriz toplumun emeğiyle geçinmeye çalışan tüm kesimlerini etkiliyor. Aile Sağlığı Merkezlerimizde, hastanelerde toplumun bu ekonomik kriz altıda ezildiğini görüyoruz. Sadece sağlık değil eğitimden barınmaya, beslenmeden ulaşıma en temel hayati ihtiyaçlarımızdan feragat etmek zorunda kalıyoruz. Bu ekonomik krizi yaratanlar şimdi bize krizden çıkış yolu olarak tasarrufu gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in bize önerdiği tasarruf, feragat etmek zorunda kaldığımız temel yaşamsal ihtiyaçlarımız. Tasarruf etmek istedikleri hakkımız olan sağlığımız. Biz bu israfın kaynağı değiliz ve yarattığınız krizde tasarruf edeceğiniz de biz değiliz.

Eylemlerimize başladığımızda vergiyi tabana yayacağız dediniz. Çalışanından emeklisine milyonlarca yurttaş toplanan tüm vergilerin yüzde 85’ini öderken ülkemizin gelirinin üçte biri toplumun yüzde 10’luk bir kesimine gidiyor. Kar rekorları ilan eden şirketler toplam verginin dörtte birini ödemezken, giderek yoksullaşan ücretli kesim toplanan vergilerin yaklaşık %80’ini ödemek zorunda kalıyor. Tasarruf edilmesi gereken yoksuldan alıp zengine veren bu düzenin değiştirilmesidir. Şirketlerden, bankalardan yüzde 25 vergi alınırken, emeğiyle geçinmeye çalışan bizlerden %35 vergi alınması kabul edilemez. 

3. ayımızda ekonomik krizdeki sorumluluğunuzdan kaçmak için tasarruf tedbirleri açıkladınız. Tasarruf etmek istiyorsanız araç geçiş garantili otoyollardan, yolcu garantili havalimanlarından, hasta garantili şehir hastanelerinden, makam araçlarınızdan, vergi aflarınızdan tasarruf edin. Yoksulluk sınırı altında bir gelire mahkum ettiğiniz bizlerden yüzde 35 vergi alıp aydan aya maaşını düşürdüğünüz biz çalışanların artık tasarruf edecek bir şeyi kalmadı. 

Bizlerden alınan vergiler bizim sağlığımız, bizim refahımız yerine makam araçlarınız, özel uçaklarınız ve bir avuç müteahhitin daha fazla kar etmesi için kullanılıyor. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından bir daha soruyoruz. 

             Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı?

             Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?

             Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

             Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?

             Kamuda gösterişe, şatafata, israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?

Sorularımızı yanıt alana ve vergide adalet sağlanana kadar sormaya devam edeceğiz. Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadele sonuç alınana dek sürecek. Bu mücadeleye katılımınız için tüm mağdur olan çalışanları ve halkımızı Çarşamba eylemlerimize davet ediyoruz.

Saygılarımızla”.

Sağlık çalışanlarından vergi isyanı: Yoksuldan alıp zengine veren bu düzen değiştirilmelidir

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.