Urfa'da toprağa verilen Suriyelilerin sayısı artıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve en fazla mülteci barındıran iller arasında yer alan Şanlıurfa'da, Yeni Mezarlık’ta toprağa verilen Suriyelilerin sayısı artık binlerle ifade ediliyor....

Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’deki çeşitli illerde yaşayan 3,5 milyon Suriyelinin yoğun olduğu illerden birini de yaklaşık 500 bin Suriyelinin yaşadığı Şanlıurfa oluşturuyor.

Kentte yeni bir hayat kurup, iş güç sahibi olan, evlenen, çocuk sahibi olan Suriyeliler için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yeni Asri Mezarlık içerisinde geçtiğimiz yıllarda bir alan açmıştı.

Mezarlığa defnedilen Suriyeli sayısı 2017 verilerine göre 500’ün üzerindeydi. Ancak aradan geçen zamanla mezarlıkta toprağa verilen Suriyelilerin sayısı da hızla arttı.

Ülkelerindeki savaştan yaralı olarak getirilip burada kurtarılamayan Suriyeli sığınmacıların da aralarında bulunduğu mezarlıkta toprağa verilen Suriyelilerin sayısı artık binlerle ifade ediliyor.

Defnedilen Suriyelilerin arasında savaşta Şanlıurfa’ya yaralı olarak getirilip burada hayatını kaybeden kimsesizlerin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu içinde yer alıp da ölenler de bulunuyor.

Mezarlıktaki Suriyelilere ait alanın hızla dolmaya başladığı görülüyor.

Arapça harflerle yazılı mezar taşlarında doğum ve ölüm tarihlerinin hicri takvime göre yazıldığı dikkati çekiyor.

BİHA


05 May 2022 - 11:49 Şanliurfa- Asayiş