Polisin görüntü ve ses kaydını alma yasağı kesin olarak durduruldu

Danıştay, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) açtığı davada İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün itirazlarını reddetti. Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu....

Polislerin "görev" sırasında görüntülerinin ve seslerinin kaydedilmesini yasaklayan genelge, Danıştay tarafından kesin olarak durduruldu.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzalı 27 Nisan 2021 tarihli genelgeyle polislerin “görev” sırasında görüntülerinin çekilmesinin özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği ve “görev” yapılmasını engelleyecek boyutta olduğu iddia edilerek görüntü ve ses alınması yasaklanmıştı.

Genelgeye karşı TGS açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yürütmeyi durdurma kararına itiraz etse de Danıştay, itirazları reddederek genelgenin yürütmesini kesin olarak durdurdu.TGS Danıştay'ın kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu. Danıştay, açtığımız davada İçişleri Bakanlığı ve EGM’nin itirazlarını reddetti. Basın hürdür sansür edilemez! Gazetecilik Engellenemez".

BİHA
10 May 2022 - 17:47 Şanliurfa- Asayiş