Bakan duyurdu: Tarımsal destek ödemeleri başladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal destek ödemeleri kapsamında çiftçilere yapılacak ödemelerin başladığını duyurdu....

ŞANLIURFA- Tarım ve Orman BakanıVahit Kirişçi, tarımsal destek ödemelerine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Kirişçi, “3 milyar 176 milyon 677 bin 292 TL'lik tarımsal destekleme ödemelerine başlıyoruz. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun" dedi.

Yapılan bu destekleme ödemeleri ile yılın ilk 5 ayında 2022 yılı bitkisel üretim destek bütçesinin yüzde 91'inin ödemesinin tamamlanacağını kaydeden Kirişçi, bugün ödenmeye başlanacak desteklerden toplam 254 bin 913 çiftçinin yararlanacağını kaydetti.

HANGİTARIMSAL DESTEKLERÖDENECEK?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ödemesi yapılacak destek ödemelerinin detaylarını da açıkladı. Kirişçi, buna göre; yağlı tohumluk bitkiler desteği, katı organik gübre desteği, kırsal kalkınma desteği, sertifikalı tohum üretim desteği, hububat-baklagil ve dane mısır desteği ile hayvan gen kaynakları desteğinin ödeneceğini ifade etti.


DESTEKLERİN ÖDEME TAKVİMLERİ

Yağlı tohumlu bitkiler desteği ödemeleri3 dilim, katı organik gübre desteği ödemeleri ise2 dilim halinde yapılacak. Buna göre,yağlı tohumlu bitkiler desteği ödeme takvimine göre,TCKN Son Hanesi 0,2 olanlar 13 Mayıs, TCKN Son Hanesi 4 olanlar 20 Mayıs, TCKN Son Hanesi 6-8 olanlar 27 Mayıs'ta hesaplara aktarılacak.Katı Organik Gübre Desteği Ödeme Takvimi ise şöyle:TCKN son hanesi 0,2 olanlar 13 Mayıs, TCKN son hanesi 4,6,8 olanlar 20 Mayıs'ta ödeme yapılacak.


BİHA


14 May 2022 - 10:12 Şanliurfa- Asayiş